Rząd Irlandii wpompuje 5,5 mld euro w trzy największe banki
Rząd Irlandii rekapitalizuje trzy
największe banki w kraju na łączną sumę 5,5 mld euro -
potwierdziło ministerstwo finansów w komunikacie .
Rząd Irlandii rekapitalizuje trzy największe banki w kraju na łączną sumę 5,5 mld euro - potwierdziło ministerstwo finansów w komunikacie wydanym w niedzielę wieczorem.
Wcześniej o planowanej akcji rządu informowały irlandzkie media.
1,5 mld euro rząd zainwestuje w pierwszym etapie w bank Anglo Irish będący w najtrudniejszym położeniu spośród wielkiej trójki irlandzkich banków; jego kapitał zostanie dzięki temu zrestrukturyzowany.
W zamian za dodatkowy kapitał, irlandzki skarb państwa przejmie preferencyjne udziały banku dające mu 75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i dywidendę według stałej 10- procentowej stawki rocznie. Oznacza to, że bank faktycznie został znacjonalizowany, choć komunikat nie używa tego słowa.
Pakiet pomocy dla Anglo Irish Bank muszą zaakceptować udziałowcy banku, co ma nastąpić niebawem.
Anglo Irish stracił w ostatnich dwóch dniach trzech szefów, w tym prezesa. Podali się oni do dymisji w związku z kontrowersyjnymi pożyczkami na 87 mln euro dla byłego prezesa Seana FitzPatricka; pożyczki nie były wykazywane w zestawieniach finansowych banku, ponieważ w okresie ośmiu lat przelewano je na konto w innym banku.
Za 1 akcję Anglo Irish na giełdzie w Dublinie płacono w piątek 35 eurocentów, co wyceniało cały bank na 265 mln euro. Tym samym rząd przejmie udziały banku znacznie powyżej ich rynkowej wartości. W Anglo Irish zostanie dokonana finansowa inspekcja. Osobnego przeglądu procedur dokona regulator rynku finansowego.
Dwa pozostałe czołowe irlandzkie banki: Bank of Ireland (BoI) oraz Allied Irish (AIB) wyemitują dodatkowe preferencyjne akcje na sumę 2 mld euro każdy. Akcje, które przejmie skarb państwa przyniosą mu stałą roczną dywidendę w wysokości 8 proc.
Udziały dadzą skarbowi państwa prawo głosu w sprawach odnoszących się do zmiany systemu kontroli i struktury kapitału banków. W kwestiach odnoszących się do wyznaczania dyrektorów skarb państwa będzie miał 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
Będzie też miał prawo do wyznaczenia 25 proc. dyrektorów zasiadających w radzie zarządzającej, w tym dyrektorów odpowiedzialnych za nadzorowanie rządowego planu wsparcia dla sektora bankowego.
Wcześniejsze doniesienia mówiły o emisji dodatkowych akcji przez oba banki i zagwarantowaniu jej przez rząd.
Komunikat ministerstwa finansów wydano po dwudniowych rozmowach z udziałem ministra finansów Briana Lenihana, prezesa banku centralnego Johna Hurleya i premiera Briana Cowena. (PAP)
asw/ ro/ gor/