Trwa ładowanie...
d1rjs2u
d1rjs2u

Rząd nadal dyskutuje o zmianach w OFE, także o podniesieniu składki rentowej - premier (opis)

30.11. Warszawa (PAP) - W rządzie nadal trwa dyskusja o zmianach w systemie emerytalnym, w tym także o podniesieniu składki rentowej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk....
Share
d1rjs2u

30.11. Warszawa (PAP) - W rządzie nadal trwa dyskusja o zmianach w systemie emerytalnym, w tym także o podniesieniu składki rentowej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Wprowadzenie obligacji emerytalnych dedykowanych dla funduszy emerytalnych, według słów premiera, jest niemal przesądzone.

"Jeśli chodzi o składkę rentową, będziemy rozważali tych kilka wariantów, o tym mówił Michał Boni o zwiększeniu składki w wymiarze pracodawców. Decyzja w tej sprawie nie zapadła. Dzisiaj otwarcie o tym dyskutujemy" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera, minister Michał Boni wskazywał, że rząd powinien cofnąć decyzję z 2007 roku o obniżeniu składki rentowej i podnieść ją po stronie pracodawców.

d1rjs2u

W 2007 roku zapadła decyzja o obniżeniu składki rentowej o 7 pkt proc. z 13 proc., obniżkę przeprowadzono w dwóch etapach od 1 lipca 2007 roku i od 1 stycznia 2008 roku. Po wprowadzeniu obu obniżek pracownicy płacą 1,5 proc. składki, a pracodawcy 4,5 proc.

Tusk podkreślił także, że na razie nie ma pomysłu na podniesie składki rentowej po stronie pracowników.

"Dyskusja o OFE jest najważniejszą dyskusją i my ją toczymy. Detale są już bliższe ostatecznej wersji. Pracujemy w tej chwili nad koncepcją obligacji, być może ulegnie zmianie proporcja składki do OFE. Prawdopodobnie pójdziemy w stronę obligacji emerytalnych" - powiedział premier.

Dodał, że rząd potrzebuje jeszcze tygodnia, dziesięciu dni, aby przedstawić założenia do zmian w systemie emerytalnym. (PAP)

jba/ bg/ ana/

d1rjs2u

Podziel się opinią

Share
d1rjs2u
d1rjs2u