Rząd obniżając deficyt uwzględni zmianę metody jego liczenia

Działania rządu w celu obniżenia deficytu w 2015 r. do poziomu 3 proc. PKB uwzględnią zmianę metody liczenia deficytu w UE - poinformowało PAP ministerstwo finansów. Rząd ma zaprezentować ścieżkę ograniczenia deficytu finansów publicznych z końcem kwietnia.

Rząd obniżając deficyt uwzględni zmianę metody jego liczenia
Źródło zdjęć: © Fotolia

We wrześniu tego roku roku obecnie obowiązującą metodologię liczenia deficytu i długu finansów publicznych - tzw. ESA95 zastąpi nowa metoda - ESA2010. W jednym z ostatnich swoich raportów Fundacja FOR wskazała, że po wejściu w życie metody ESA2010, pieniądze ze "skoku na OFE" oraz "suwaka bezpieczeństwa" przestaną być traktowane jak dochody. W związku z tym zmiana dotycząca OFE nie przyczyni się do zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu.

- Zgodnie z nową metodologią przejęcie przez państwo aktywów, któremu towarzyszy wzrost przyszłych zobowiązań budżetowych, nie poprawia salda sektora finansów publicznych - napisano w raporcie. Według FOR rząd premiera Donalda Tuska nie mógł mieć złudzeń, że UE zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu za sprawą nadwyżki, która wynika z "manipulacji składkami emerytalnymi".

MF poinformował, że celem rządu jest obniżenie deficytu do 3 proc. PKB w 2015 r., co pozwoliłoby na wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu. - Działania rządu w celu zlikwidowania nadmiernego deficytu muszą więc uwzględniać wpływ zmiany tej metodyki na wynik polskiego sektora general government (finanse publiczne obejmujące sektor rządowy i samorządowy - PAP - podkreśliło MF.

MF wskazało, że w grudniu Rada Ecofin zaleciła Polsce zlikwidowanie nadmiernego deficytu w 2015 r., w tym obniżenie deficytu do 2,8 proc. PKB licząc według nowej metodyki ESA2010. - Działania rządu tym bardziej pozostają więc zorientowane na ten termin - zaznaczono.

Ministerstwo poinformowało, że najnowsza prognoza makroekonomiczna i budżetowa, w tym ścieżka ograniczania deficytu sektora general government w latach 2014-15 zostanie zaprezentowana przez rząd z końcem kwietnia, czyli zgodnie z unijnymi wymogami dotyczącymi opracowywania programów konwergencji.

- Wynik sektora będzie zależeć od założeń, co do prognozowanej ścieżki rozwoju gospodarczego oraz od efektu wdrożonych lub planowanych działań budżetowych. Wcześniej, do 15 kwietnia, rząd opublikuje kolejny raport z działań służących ograniczeniu nadmiernego deficytu - poinformowano.

Resort zaznaczył, że przeprowadzone na początku lutego br. zmiany w systemie emerytalnym wpływają na sektor finansów publicznych w związku z pojawieniem się dodatkowych środków w FUS oraz niższymi kosztami obsługi długu Skarbu Państwa. Dzięki temu mniejszy jest deficyt budżetowy.

MF poinformowało, że według ESA95 przejęcie aktywów OFE w zamian za przyszłe zobowiązania emerytalne oraz środków przekazywanych w ramach tzw. suwaka będzie miało pozytywny wpływ na wynik finansów publicznych. Transfer ten zostanie zarejestrowany bowiem jako dochód sektora. W związku z tym ministerstwo prognozuje, że w 2014 r. finanse publiczne będą miały nadwyżkę w wysokości 4,5 proc. PKB.

Natomiast z punktu widzenia ESA2010 zmiany związane z systemem emerytalnym pozostaną bez wpływu na wynik sektora finansów publicznych w 2014 r. Według MF, ich znaczenie będzie widoczne jednak w średnim i długim okresie; zwiększą się bowiem wpływy z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zmniejszą się koszty obsługi długu publicznego.

Zaznaczono, że obecnie szacunki i prognozy Komisji Europejskiej, a także MF, przygotowywane na potrzeby sprawozdawczości unijnej są sporządzane zgodnie z metodą ESA95. Oznacza to, że obie instytucje w ten sam sposób klasyfikują wpływ zmian w polskim systemie emerytalnym na wynik finansów publicznych. Zaznaczono, że jesienią 2013 r. Komisja Europejska prognozowała, że deficyt na koniec 2013 r. wyniesie 4,8 proc. PKB (polski rząd był takiego samego zdania), w 2014 r. Polska będzie mieć nadwyżkę w wysokości 4,6 proc. PKB (zdaniem rządu będzie to 4,5 proc. PKB), a w 2015 r. wyniesie 3,3 proc.

Dodano, że zdaniem KE przy zastosowaniu nieobowiązującej jeszcze nowej metody ESA2010 w 2014 r. finanse publiczne miałyby deficyt w wysokości 4,2 proc. PKB, a w 2015 r. w wysokości 3,9 proc. PKB.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)