Trwa ładowanie...

Rząd od głuchych i niewidomych chce pieniędzy na radio i telewizję

Według projektu ustawy o składce audiowizualnej wiele osób głuchoniemych i niewidomych będzie musiało dorzucić się na media narodowe. Dotąd mieli oni specjalne wyłączenie, ale rząd postanowił z niego zrezygnować. Płacić będą musieli nawet ubodzy emeryci.

Share
Rząd od głuchych i niewidomych chce pieniędzy na radio i telewizję
Fot: premier.gov.pl
d26n1q8

Według projektu ustawy o składce audiowizualnej, wiele osób głuchych i niewidomych będzie musiało zrzucić się na media narodowe. Dotąd mieli oni specjalne wyłączenie, ale rząd postanowił z niego zrezygnować. Płacić będą musieli nawet ubodzy emeryci.

- Sprawę znamy. Już zresztą pisaliśmy o niej do rządu, ale odpowiedziano nam dwa dni temu, że ustawy jeszcze nie ma, więc nie ma do czego się odnosić - usłyszeliśmy w Polskim Związku Głuchych.

d26n1q8

W czym problem? Dotąd przepisy zwalniały osoby niesłyszące, które miały stwierdzoną głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, z płacenia abonamentu RTV. Wystarczało tylko odpowiednie orzeczenie, legitymacja związku głuchych lub zaświadczenie od lekarza. Podobnie było z niewidomymi i niedowidzącymi. Teraz te ulgi znikają.

W projekcie przepisów o składce audiowizualnej zapisano, że płacić nie muszą osoby: powyżej 75. roku życia, otrzymujące 500 zł na pierwsze dziecko, otrzymujące świadczenie opiekuńcze lub uprawnione do ryczałtu energetycznego. Ostatnia grupa zwolnionych to osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tymczasem nie wszyscy głusi, niewidomi i niedowidzący mają takie orzeczenie. Jak poinformował nas Polski Związek Niewidomych w ich przypadku to tylko ok. 5 proc. ich członków.
Od piątkowego poranka w sprawie zwolnienia dla głuchych debatował PZG. Jak nam przekazano teoretycznie furtką dla nich mogą być przepisy o świadczeniach pielęgnacyjnych - jeśli ktoś je będzie pobierał to w ten sposób może zostać zwolniony. - Nad sprawą głowią się prawnicy - usłyszeliśmy w związku.

Kto jeszcze może stracić dotychczasowe zwolnienie z opłaty? Sporą grupę mogą stanowić ubodzy emeryci. Dotąd zwolnieni byli, jeśli mieli 60 lat, a ich świadczenie nie przekraczało 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Prościej mówiąc ci, których emerytura była mniejsza niż 1949 zł brutto.

Kto był, a kto będzie zwolniony z opłat?
Największe grupy zwolnionych z opłat Abonament RTV Opłata audiowizualna
powyżej 75 lat 1 306 823 1 306 823
I grupa inwalidzka 778 360 778 360
emeryci z niskim świadczeniem 690 100 brak zwolnienia
uprawnieni do ryczałtu energetycznego brak zwolnienia 4 206 477
Dane za 2014 i 2015 rok, GUS, KRRiT.

Ci najbiedniejsi ewentualnie będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłaty, jeśli przysługuje im ryczałt energetyczny. Aktualnie pobiera go grupa ponad 4 mln osób.

d26n1q8

Podziel się opinią

Share
d26n1q8
d26n1q8