Rząd podejmie dodatkowe działania, by ograniczyć deficyt

Rząd podejmie dodatkowe działania zapisane w projekcie budżetu na 2012, by ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB - wynika z projektu skierowanego na posiedzenie rządu, do którego dotarła PAP.

Zgodnie z dokumentem do najważniejszych zadań rządu będzie należało zlikwidowanie procedury nadmiernego deficytu oraz ustabilizowanie go na poziomie 1 proc. PKB, czyli średniookresowego celu budżetowego, a także ograniczenie zadłużenia i zmniejszenie go w relacji do PKB.

"Zlikwidowanie nadmiernego deficytu, ograniczenie zadłużenia oraz zmniejszenie, a następnie ustabilizowanie deficytu strukturalnego na poziomie średniookresowego celu budżetowego (1 proc. PKB) należą do najważniejszych zadań rządu. Zarówno termin likwidacji nadmiernego deficytu (2012 r. ), jak i skala już wdrożonych i planowanych działań stawiają Polskę wśród liderów konsolidacji budżetowej" - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

"Mimo osiągnięcia zamierzonych celów w 2011 r., w tym konsekwentnie realizowanej redukcji deficytu, pogorszenie perspektyw gospodarczych na świecie i - w konsekwencji - także w Polsce oznacza, że likwidacja nadmiernego deficytu w 2012 r. najprawdopodobniej byłaby niemożliwa bez podjęcia dodatkowych działań. Dlatego zobowiązania polskiego rządu, przedstawione już w "Programie konwergencji. Aktualizacja 2011", musiały zostać uzupełnione o dodatkowe działania na 2012 r. mające odzwierciedlenie w niniejszym dokumencie, z których wiele zostało zapowiedzianych w expose Prezesa Rady Ministrów" - dodano.

"(...) Ograniczenie nierównowagi finansów publicznych stało się głównym priorytetem rządu na najbliższe lata" - podkreślono.

Zgodnie z dokumentem działania te zapewnią dalszą redukcję deficytu zarówno poprzez wzrost dochodów, jak i wzmocnienie dyscypliny wydatkowej.

"W tym kontekście należy podkreślić, że w 2012 r. kontynuowana będzie tendencja obniżania relacji wydatków publicznych do PKB. Co więcej, w przyszłym roku osiągnie ona jeden z najniższych poziomów w historii polskiej gospodarki od początku transformacji" - napisano.

W projekcie budżetu znajduje się również zapowiedź wprowadzenia tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.

"W niedalekiej przyszłości - już po dokonaniu wymaganej skali dostosowania fiskalnego na poziomie sektora instytucji rządowych i samorządowych - trwałemu utrzymaniu dyscypliny fiskalnej będzie sprzyjać wprowadzenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej" - napisano w uzasadnieniu do budżetu.

"Ma ona zapewnić, że deficyt sektora w średnim okresie będzie się kształtować na poziomie ok. 1 proc. PKB. Wprowadzenie reguły i towarzyszących jej zmian w krajowych ramach fiskalnych pozwoli równocześnie wypełnić zobowiązania wynikające z dyrektywy, stanowiącej element tzw. sześciopaku i określającej wymogi dla ram budżetowych członków UE" - dodano.

Autorzy uzasadnienia podkreślają także, że dzięki realizowanej konsolidacji fiskalnej dług publiczny zacznie się obniżać już w 2012 roku.

"Dług ten będzie systematycznie obniżany także w kolejnych latach. Zapewnią to już podjęte i nowe działania konsolidacyjne, stopniowo narastające oszczędności z tytułu podniesienia wieku emerytalnego i wprowadzenie ww. docelowej reguły wydatkowej" - napisano.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)