Trwa ładowanie...
d1gk64s

Rząd przekonany o korzystnym wpływie wejścia do EMU na gospodarkę

Rząd jest nadal przekonany, że wejście Polski do strefy euro będzie korzystne dla polskiej gospodarki, ale nie określa daty, kiedy może to nastąpić - poinformował wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro Ludwik Kotecki.

Share
d1gk64s

- Intencją rządu jest możliwie szybka integracja Polski ze strefą euro. Proces ten należy jednak przeprowadzić w sposób zapewniający maksymalizację korzyści i ograniczenie zagrożeń związanych z przyjęciem euro. Obecnie rząd nie określa przewidywanej daty przyjęcia euro ze względu na dużą niepewność co do terminu wypełnienia formalnych warunków przyjęcia euro oraz sytuację w strefie euro" - napisał Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wiceszef resortu finansów podkreślił również, że rząd z uwagą obserwuje zmiany w strefie euro, mające na celu jej instytucjonalne wzmocnienie.

"Problemy fiskalne niektórych państw strefy euro, obserwowane w ostatnich latach, unaoczniają potrzebę takich zmian, a jednocześnie przekonują, jak ważne jest trwałe wypełnienie kryteriów konwergencji. Uznając za pierwotne źródło powyższych problemów sposób prowadzenia polityki fiskalnej i strukturalnej, a nie wprowadzenia wspólnej waluty, rząd pozostaje przekonany o korzystnym wpływie przyjęcia euro na polską gospodarkę" - uważa Kotecki.

"Przed przyjęciem wspólnej waluty przez Polskę powinno jednak nastąpić ustabilizowanie sytuacji na rynkach długu państw strefy euro" - dodaje.

d1gk64s

Podziel się opinią

Share
d1gk64s
d1gk64s