Rząd przyjął projekt dot. wcześniejszych emerytur mężczyzn

60-letni mężczyźni urodzeni przed 1949 r. po
osiągnięciu 35-letniego stażu ubezpieczeniowego, będą mogli
przechodzić na wcześniejszą emeryturę - zakłada przyjęty
przez rząd projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z
Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

05.02.2008 | aktual.: 05.02.2008 18:56

60-letni mężczyźni urodzeni przed 1948 r. po osiągnięciu 35-letniego stażu ubezpieczeniowego, będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę - zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt przygotowało ministerstwo pracy i polityki społecznej. Zmiana pozwalająca mężczyznom na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W październiku 2007 r. TK uznał brak takiej regulacji za niezgodny z konstytucją i zobowiązał do wydania w ciągu roku stosownej ustawy.

Według projektu, mężczyźni, urodzeni przed 1 stycznia 1948 r., którzy ukończyli 60 lat oraz mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, będą mieli możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Obecnie, zgodnie z przepisami ustawy o FUS, kobieta może nabyć prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli osiągnęła 55. rok życia i ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo osiągnęła 55. rok życia, ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy. Mężczyzna zaś - odpowiednio - nabywa prawo do tego świadczenia tylko wówczas, gdy ukończył 60. rok życia, posiada 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Według TK, nie ma racjonalnego uzasadnienia dla takiego zróżnicowania sytuacji kobiet i mężczyzn.

Nowelizacja spowoduje także, że płatnik składek będzie mógł dochodzić zwrotu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nienależnie opłaconych składek, jeżeli od daty ich opłacenia nie upłynęło jeszcze 10 lat. Obecnie okres ten wynosi 5 lat.

Projekt przewiduje również, że ZUS będzie przesyłać ubezpieczonemu informację o hipotetycznej wysokości emerytury, przy założeniu, że jego zarobki, do osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostawałyby na niezmienionym poziomie. Dotychczas, przesyłana informacja uwzględniała jedynie aktualny stan konta ubezpieczonego, nie biorąc pod uwagę faktu, że pracownik będzie najprawdopodobniej kontynuował zatrudnienie.

Obraz
Źródło artykułu:PAP
rządemeryturyemerytura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)