Rząd przyjął projekt noweli Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Dane z zasobów geodezyjnych i kartograficznych dla celów edukacyjnych, badawczych i rozwojowych za darmo, a także zmiany w przepisach o odpowiedzialności zawodowej geodetów - zakłada przyjęty przez rząd projekt noweli Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

29.04.2014 | aktual.: 29.04.2014 18:09

"Najważniejszym z powodów wprowadzenia zmian do ustawy z 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne jest konieczność wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r." - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu(CIR) po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Trybunał uznał za niekonstytucyjny przepis, który obecnie pozwala ministrowi w drodze rozporządzenia ustalać opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne. Według TK powinny one być zawarte w ustawie. Zakwestionowany przepis straci moc 11 lipca br.

W projekcie ustawy zapisano, że cennik za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego znajdzie się w załączniku do ustawy, w formie tabel. Będą tam stałe stawki podstawowe opłat, jednostki rozliczeniowe, a także współczynniki uzależniające opłatę za pobierane dane m.in. od celu ich wykorzystania, ilości lub wielkości obszaru, którego dane dotyczą.

Propozycja MAC zakłada nieodpłatne udostępnianie wszystkim zainteresowanym materiałów z czterech zbiorów danych. Pierwszy to państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju, drugi - zbiór obiektów ogólnogeograficznych (jest to baza danych, która pozwala opracować mapy o skali 1: 250 000, czyli mapy o dokładności wyższej niż popularna usługa internetowa Google Maps). Trzeci zbiór danych to numeryczny model terenu w siatce nie mniejszej niż 100 metrów - (czyli ukształtowanie terenu mierzone z dokładnością co 100 metrów - PAP). Czwarty to rejestr nazw geograficznych. Dane z tych czterech zbiorów będzie mógł pobrać każdy ze strony geoportal.gov.pl.

Bezpłatnie udostępniane będą także dane pochodzące z innych zbiorów, pod warunkiem, że zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych, badawczych czy rozwojowych. Dla celów komercyjnych dane będą udostępniane za opłatą.

W projekcie zmieniono też przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów. Z katalogu kar dyscyplinarnych usunięto karę zawieszenia uprawnień zawodowych do czasu ponownego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym. Zrezygnowano z przepisu, na podstawie którego Główny Geodeta Kraju w drodze decyzji administracyjnej mógł orzec o pozbawieniu uprawnień zawodowych geodety.

Zapisano również dwuinstancyjność postępowania dyscyplinarnego, a także instytucję rzecznika dyscyplinarnego. Wprowadzono także przepisy o przedawnieniu - po trzech latach nie będzie można rozpocząć postępowania dyscyplinarnego wobec geodety, a po okresie dłuższym niż pięć lat nie będzie można go ukarać.

W projekcie zaproponowano także "nową definicję +prac geodezyjnych+ oraz doprecyzowano definicje: prac kartograficznych, osnów geodezyjnych, mapy zasadniczej, państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, ewidencji gruntów i budynków" - poinformowało CIR.

Nowe przepisy dopuszczają współdziałanie - merytoryczne i finansowe - marszałków województw z Głównym Geodetą Kraju w tworzeniu standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:25 000 oraz 1:50 000. "Przewiduje się, że wydzielone części tych opracowań finansować będzie samorząd województwa, jeżeli będzie zainteresowany przyspieszeniem prac, pozostała ich część ma być finansowana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii ze środków budżetowych" - podało CIR.

Doprecyzowano także zakres informacji gromadzonych w ewidencji gruntów i budynków. Ma ona obejmować informacje o tym, czy działka objęta jest w całości lub w części którąś z form ochrony przyrody. Na uzupełnienie tych danych będzie przeznaczony okres przejściowy - 3 lata od wejścia w życie nowych przepisów.

"Nowe regulacje stworzą lepsze warunki prawne dostępu do dokumentów zawierających informacje niezbędne do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, a tym samym przyczynią się do poprawy, jakości danych tego rejestru" - czytamy w komunikacie.

Projekt wprowadza także zmiany dotyczące sytuowania projektowanych sieci uzbrojenie terenu. "Sytuowanie na obszarach miast oraz w pasach drogowych istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich, projektowanych sieci uzbrojenia terenu, niebędących przyłączami, będzie podlegać obowiązkowemu uzgodnieniu na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę" - poinformował CIR. Narady koordynacyjne zwoływać będzie starosta po otrzymaniu wymaganych dokumentów i na wniosek inwestora lub projektanta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)