Trwa ładowanie...
1 proc.

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o przekazywaniu 1 proc. podatku

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z podatku będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco - zakłada projekt noweli ustawy, który we wtorek przyjął rząd. Obecnie taki wykaz jest tworzony raz w roku.

Share
Rząd przyjął projekt noweli ustawy o przekazywaniu 1 proc. podatku
Źródło: Jupiterimages
d2zkl3k

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

"Przewidziano dwie zasadnicze zmiany, które usprawnią i ułatwią funkcjonowanie organizacji pożytku publicznego" - podkreślono w komunikacie.

d2zkl3k

W projekcie założono, że wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. z PIT będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco. Obecnie jest on tworzony na 15 grudnia danego roku, co w praktyce oznacza, że jeśli dany podmiot utraci status organizacji pożytku publicznego po tej dacie, to nie zostanie usunięty z wykazu. W rezultacie podatnicy mogą przekazać 1 proc. podatku organizacji, która figuruje w wykazie, chociaż nie ma już prawa do takiego odpisu.

Nowe rozwiązanie ma zapobiec przekazywaniu pieniędzy podatników podmiotom do tego nieuprawnionym, na przykład takim, które utraciły status organizacji pożytku publicznego w wyniku wykrycia nieprawidłowości w ich działalności.

Druga zmiana zaproponowana w projekcie noweli dotyczy terminu zgłaszania przez organizacje pożytku publicznego numeru rachunku bankowego, na który podatnicy mogą przekazywać 1 proc. z PIT. W projekcie przewidziano, że organizacje będą mogły zgłaszać ten numer do urzędu skarbowego do 30 czerwca każdego roku (obecnie jest to 31 stycznia każdego roku).

"Wydłużenie tego terminu będzie korzystne dla tych podmiotów, które nie mogły zdążyć ze zgłoszeniem numeru rachunku bankowego do skarbówki w obecnym terminie, przez co traciły 1 proc. wpływów z PIT (naczelnik urzędu skarbowego przekazywał je do budżetu państwa)" - czytamy w uzasadnieniu.

W tym roku uprawnionych do zbierania 1 proc. jest blisko 7,3 tys. organizacji. W związku z niedopełnieniem obowiązków sprawozdawczych status organizacji pożytku publicznego utraciły 403 organizacje: 14 w 2011 r., 375 w 2012 r.,14 w 2013 r.

d2zkl3k

Podziel się opinią

Share
d2zkl3k
d2zkl3k