Rząd przyjął projekt o charakterystyce energetycznej budynków
Rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, autorstwa resortu infrastruktury i rozwoju. Ma ona promować budownictwo efektywne energetycznie i zachęcić do stosowania technologii ograniczających zużycie energii w budynkach.
W projekcie zaproponowano rozwiązania, które - zdaniem Centrum Informacyjnego Rządu - zapewnią wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji w budynkach.
Chodzi o upowszechnienie informacji o jakości energetycznej budynków, potencjalnych kosztach ich użytkowania, a także wytycznych dotyczących poprawy efektywności energetycznej. "Właściciele i użytkownicy budynków zyskają wiedzę ułatwiającą im przeprowadzenie modernizacji w budynkach" - czytamy w komunikacie.
Teraz każdy nowy budynek musi mieć świadectwo charakterystyki energetycznej, które określa dokładne zapotrzebowanie budynku na energię. Projekt zwalnia z tego wymogu domy budowane na własny użytek. Obowiązek sporządzania świadectw nie będzie też dotyczył m.in. zabytkowych kamienic, kościołów, a także budynków mieszkalnych, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku.
Takie świadectwo będą musiały mieć też istniejące budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m kw., a od 9 lipca 2015 r. - 250 m kw., zajmowane przez: prokuraturę, wymiar sprawiedliwości i administrację publiczną. "W obiektach tych świadectwo charakterystyki energetycznej ma być umieszczane w widocznym miejscu, co powinno zwrócić uwagę na tematykę efektywności energetycznej i wzorcowe jej przestrzeganie przez administrację publiczną" - podkreślono.
Zaproponowano też wprowadzenie obowiązku umieszczenia kopii świadectwa charakterystyki energetycznej w widocznym miejscu w budynkach o powierzchni przekraczającej 500 m kw., w których są świadczone usługi. Chodzi m.in. o dworce, lotniska, muzea, hale wystawiennicze i centra handlowe.
Projekt rozszerza też katalog osób, które będą mogły sporządzać świadectwa energetyczne. Będą je mogli wykonywać inżynierowie i osoby z uprawnieniami budowlanymi. Obecnie są to osoby z wyższym wykształceniem, które ukończyły studia podyplomowe w tym zakresie lub zdały egzamin państwowy.
Zgodnie z projektem właściciele lub zarządcy budynku w przypadku jego sprzedaży lub najmu będą musieli zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej. Będzie to też dotyczyło osób posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w przypadku zbycia tego prawa oraz najemców, jeśli nie otrzymają takiego świadectwa lub jego kopii.
Jak podkreśliło CIR, świadectwo charakterystyki energetycznej ma być ważne 10 lat. "Jeśli jednak w wyniku prowadzonych robót budowlanych zmieni się charakterystyka energetyczna budynku lub jego części, straci ono ważność przed upływem tego terminu" - wyjaśniono.
Zgodnie z projektem minister odpowiedzialny za sprawy budownictwa będzie prowadził, w systemie teleinformatycznym, centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Znajdą się tam m.in.: świadectwa charakterystyki energetycznej, a także osoby uprawnione do ich sporządzania oraz do kontroli systemu ogrzewania lub klimatyzacji.
Za kontrole świadectw ma odpowiadać minister infrastruktury i rozwoju. Będzie on też nadzorował opracowanie krajowego planu działań, którego celem ma być zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii. Chodzi o to, by budynki spełniały takie wymogi techniczne, które pozwolą im zużywać jak najmniej ciepła do ogrzewania w okresie zimowym.
Taki plan resort ma przygotować w ciągu maksymalnie dwóch lat - to wymóg unijnej dyrektywy. Zgodnie z nią od początku 2021 r. wszystkie nowe budynki mają mieć niskie zużycie energii, natomiast wcześniej, bo po 2018 r. budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością. Do osiągnięcia tego niezbędne jest opracowanie nowych standardów projektowania oraz technicznych wymagań dla budynków. Chodzi o instrumenty wspierające inwestorów, którzy planują budowę lub zakup domu energooszczędnego.
Podstawowe przepisy przyszłej ustawy mają wejść w życie po sześciu miesiącach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.