Trwa ładowanie...
d45qrtm
30-12-2014 15:35

Rząd przyjął projekt ustawy regulującej handel uprawnieniami do emisji gazów

Warszawa, 30.12.2014 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, przedłożony przez ministra środowiska, której celem jest wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy unijnej 2009/29/WE, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).  Dyrektywa zasadniczo zmienia system handlu uprawnieniami w trzecim okresie rozliczeniowym, tj. w latach 2013-2020, przede wszystkim wprowadzając system aukcyjny jako podstawowy sposób dystrybucji uprawnień.

d45qrtm
d45qrtm

"Wdrożenie zapisów dyrektywy w praktyce oznacza stopniowe odchodzenie od darmowego przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na rzecz wprowadzenia systemu aukcyjnego (ma to być system docelowy). W rezultacie podmioty uczestniczące w systemie będą zobowiązane do zakupu na aukcji odpowiedniej liczby uprawnień do emisji. Proces ich sprzedaży rozpoczął się we wrześniu 2013 r." - głosi komunikat.

Obecnie uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych przeznaczone dla Polski nasz kraj tymczasowo sprzedaje na wspólnotowej platformie aukcyjnej prowadzonej przez EEX (European Energy Exchange). Po wejściu w życie ustawy powstanie możliwość sprzedaży uprawnień do emisji na krajowej platformie aukcyjnej. W 2015 r. Polska będzie miała do sprzedania ok. 17 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla, podano również.

Zgodnie z projektem, wpływy ze sprzedaży przez Polskę uprawnień do emisji na aukcji będą stanowić dochód budżetu państwa, przy czym 50% środków z aukcji będzie przeznaczane na politykę klimatyczną (w przypadkach określonych w ustawie).

Projekt ustawy wprowadza dwa wyjątki od systemu aukcyjnego. To tzw. derogacje dla energetyki oraz krajowe środki wykonawcze.

d45qrtm

"Derogacja ma umożliwić prowadzącym instalacje wytwarzające energię elektryczną otrzymanie określonej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji. W okresie 2013-2020 przyznawane są bezpłatne uprawnienia do emisji dla energetyki, przy czym ich ilość w każdym roku zmniejsza się. Taki mechanizm sprzyja redukcji emisji gazów cieplarnianych i zachęca do inwestowania w nowoczesne technologie chroniące klimat. Zasady przyznawania bezpłatnych uprawnień dla energetyki po 2020 r. nie zostały jeszcze określone" - wyjaśnia CIR.

Przydział darmowych uprawnień do emisji wytwórcom energii elektrycznej nie jest bezwarunkowy. W praktyce prowadzący instalacje wytwarzające energię elektryczną zobowiązani są do realizacji zadań inwestycyjnych wskazanych w Krajowym Planie Inwestycyjnym, stanowiącym integralną część wniosku derogacyjnego, podkreślono w komunikacie.

System handlu uprawnieniami do emisji przewiduje też możliwość ubiegania się o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej w ramach krajowych środków wykonawczych. Zasady skorzystania z tego mechanizmu określono w tzw. decyzji benchmarkowej.

"Zgodnie z przepisami decyzji benchmarkowej, liczbę uprawnień do emisji możliwą do przydzielenia, oblicza się przez zastosowanie odpowiedniego wskaźnika emisyjności dla produktu, ciepła, paliwa albo emisji procesowej, pomnożonego przez historyczny poziom działalności związanej z danym produktem. Uprawnienia są przydzielane na podstawie wniosku składanego przez prowadzącego instalację" - czytamy dalej.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku mechanizmu derogacyjnego, przydział uprawnień do emisji w ramach krajowych środków wykonawczych, również wymaga dokonania pewnych czynności przez prowadzących instalacje, które wynikają wprost z decyzji benchmarkowej.

Ustawa ta ma obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Zastąpi regulację z 2011 r.

(ISBnews)

d45qrtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45qrtm