Trwa ładowanie...

Rząd przyjął uchwałę ws. członkostwa w NEA

Rząd przyjął we wtorek projekt uchwały w sprawie przystąpienia Polski do Agencji Energii Jądrowej (Nuclear Energy Agency - NEA) przy OECD. Członkostwo w NEA będzie wsparciem w realizacji programu energetyki jądrowej - poinformował resort gospodarki.

Rząd przyjął uchwałę ws. członkostwa w NEAŹródło: Jupiterimages
d3uczeo
d3uczeo

Projekt uchwały przygotował resort gospodarki. "Członkostwo w NEA umożliwi nam korzystanie z ponad 50-letnich doświadczeń Agencji w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej" - napisał resort w informacji przesłanej PAP.

W opinii Ministerstwa Gospodarki, współpraca z krajami o bogatym doświadczeniu w energetyce jądrowej (członkami Agencji) jest niezbędna dla powodzenia wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce. Członkostwo umożliwi Polsce udział w pracach grup roboczych Agencji. "Zyskamy możliwość kształtowania nowoczesnych rozwiązań z sektora energetyki jądrowej, gospodarki odpadami promieniotwórczymi, likwidacji obiektów jądrowych oraz funkcjonowania infrastruktury techniczno-badawczej" - napisał resort.

Polskę w NEA będzie reprezentować minister gospodarki we współpracy z prezesem Państwowej Agencji Atomistyki - przewiduje projekt uchwały przyjętej we wtorek przez rząd.

Następnym etapem na drodze do członkostwa w NEA będzie wniosek polskiego rządu do Rady OECD. Podstawą do decyzji Rady będzie rekomendacja Komitetu Sterującego NEA.

d3uczeo

Jak informuje resort, polskie starania o przystąpienie do Agencji poparły jednomyślnie wszystkie państwa członkowskie na posiedzeniu Komitetu Sterującego NEA 21 kwietnia br. MG zaznacza jednocześnie, że poparcia udzieliły też kraje blokujące wcześniej naszą akcesję, tj. USA i Japonia. Swojego poparcia udzielił także dyrektor generalny NEA Louis Echávarri. Pierwszy wniosek ws. członkostwa Polska złożyła w 1999 roku.

Nuclear Energy Agency została utworzona 20 grudnia 1957 r.; należy do niej 28 państw, z czego w 17 pracują elektrownie jądrowe. NEA promuje współpracę państw członkowskich w zakresie naukowych i technicznych aspektów wykorzystania energii jądrowej.

Zgodnie z nowym harmonogramem do projektu programu jądrowego, pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce będzie uruchomiony w 2022 r. Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda.

d3uczeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uczeo