Rząd przyjął w środę projekt noweli ustawy o BFG

02.01. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zakładający powstanie funduszu stabilizacyjnego zasilanego częścią wpływów...

02.01.2013 | aktual.: 02.01.2013 16:08

02.01. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zakładający powstanie funduszu stabilizacyjnego zasilanego częścią wpływów z opłaty rocznej pobieranej przez BFG od banków - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Zgodnie z projektem w BFG powstanie specjalny fundusz stabilizacyjny, który ma być dodatkowym źródłem finansowania ewentualnych działań służących utrzymaniu stabilności sektora bankowego. Fundusz byłby zasilany częścią wpływów z opłaty rocznej pobieranej przez BFG od banków.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami fundusz ten ma być zasilany wpływami z tytułu tzw. opłaty ostrożnościowej płaconej przez banki. Jej wysokość byłaby każdorazowo kalkulowana jako iloczyn stawki nieprzekraczającej 0,2 proc. i podstawy, którą stanowi kwota odpowiadająca 12,5-krotności sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm.

"Zdaniem projektodawcy, utworzenie funduszu stabilizacyjnego powinno zwiększyć zaufanie przedsiębiorstw (małych i średnich) oraz gospodarstw domowych do sektora bankowego. W przyszłości środki z funduszu mogłyby zostać wykorzystane również do restrukturyzacji banków i ich uporządkowanej likwidacji (tzw. resolution)" - napisano w środowym komunikacie.

Według zapowiedzi MF wysokość stawek opłaty ostrożnościowej ustalana byłaby przy uwzględnianiu tzw. zjawiska antycykliczności, co oznacza, że Rada BFG decydując o wysokości opłaty ostrożnościowej brałaby pod uwagę w szczególności sytuację w sektorze finansowym.

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego określiła stawkę opłaty rocznej banków na rzecz BFG w 2013 roku na poziomie 0,1 proc. Stawka została tym samym nieznacznie zmieniona wobec 0,099 proc. w 2012 r. Obowiązkowa opłata roczna ma być uiszczona do 15 marca 2013 r.

Piotr Piłat, dyrektor w Ministerstwie Finansów informował wcześniej PAP, że tryb wprowadzenia opłaty rocznej nie koliduje z zasadami ustalania i uiszczania opłaty ostrożnościowej w roku wejścia w życie ustawy.

Nowelizacja ustawy o BFG obowiązywać ma po 30 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

seb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansebankiusługi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)