Rząd: wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum

Rada Ministrów chce pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Projektem rozporządzenia w sprawie waloryzacji świadczeń zajmie się we wtorek rząd.

Rząd: wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.07.2013 | aktual.: 15.07.2013 13:58

Propozycji rządowej sprzeciwiają się związki zawodowe, które nie zaakceptowały jej podczas obrad Komisji Trójstronnej.

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. W razie nieuzgodnienia stanowiska Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od zakończenia negocjacji wysokość zwiększenia wskaźnika w drodze rozporządzenia.

Negocjacje w tej sprawie odbywały się na wspólnym posiedzeniu Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych 24 czerwca. Strona rządowa, zgodnie z propozycją przyjętą przez Radę Ministrów 11 czerwca, zaproponowała pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Rady Ministrów, rząd tłumaczył swoją propozycję "bardzo trudną sytuacją finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, potrzebą podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa" oraz koniecznością ograniczania "nadmiernego deficytu budżetu państwa poprzez oszczędną konstrukcję finansów państwa po stronie wydatkowej".

Przedstawiciele związków zawodowych nie zgodzili się na propozycję rządu - ich zdaniem wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji powinna kształtować się na poziomie 50 proc.

Wskaźnika nie udało się ustalić ani na posiedzeniu 24 czerwca, ani 26 czerwca podczas Plenarnego Posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W związku tym Rada Ministrów ustaliła w projekcie rozporządzenia wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. - zgodnie z pierwotną propozycją - na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)