Trwa ładowanie...

Rząd za rozszerzeniem umów outsourcingu

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy "Prawo bankowe" , które znosi ograniczenia dotyczące zwierania umów outsourcingu.

Share
Rząd za rozszerzeniem umów outsourcinguŹródło: Jupiterimages
d46gwc7

Obowiązujące od pięciu lat przepisy ustawy Prawo bankowe wprowadziły do polskiego prawa tzw. outsourcing (powierzanie niektórych operacji, tu: bankowych - firmom zewnętrznym - PAP). Jednak w ustawie nie zdefiniowano tego pojęcia, określono jedynie, że umowa outsourcingu bankowego jest kontraktem, w której obie strony są podmiotami zajmującymi się profesjonalnie prowadzeniem działalności gospodarczej.

Prawo bankowe nie przewiduje, by czynności w ramach umowy outsourcingowej mogli wykonywać przedsiębiorcy, którzy są wspólnikami w spółce cywilnej. W projekcie nowelizacji resort finansów zaproponował zniesienie tego ograniczenia, "bowiem nie znajduje ono uzasadnienia zarówno w wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa obrotu, jak i w możliwości zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony interesów klientów banków" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zgodnie z założeniami projektu, przedsiębiorca będzie mógł bez uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zawierać i zmieniać umowy, np. rachunków rozliczeniowych, powierniczych, lokat terminowych oraz kredytów (innych niż konsumencie) i pożyczek z osobami fizycznymi. Będzie też mógł zawierać z mikroprzedsiębiorcami i małymi przedsiębiorcami umowy o pożyczki oraz umowy o kartę płatniczą, emitowanie i przechowywanie papierów wartościowych.

d46gwc7

W projekcie nowelizacji określono także zasady i warunki funkcjonowania podwykonawstwa w ramach outsourcingu (tzw. podoutsourcing). Obecne przepisy nie przewidują możliwości jednorazowego powierzenia czynności przez przedsiębiorcę, będącego stroną umowy z bankiem, innemu przedsiębiorcy. Nowe przepisy dopuszczają podoutsourcing, ale w ograniczonym zakresie.

Zniesiony ma być obowiązujący obecnie wymóg każdorazowego zawiadamiania przez bank organu nadzoru, z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem, o zamiarze zawarcia umowy outsourcingu i podoutsourcingu. Zamiast tego bank będzie musiał prowadzić ewidencję tego typu umów.

Ponadto przewiduje się zmiany w przepisach dotyczących zachowania tajemnicy bankowej. Bank będzie mógł ujawnić informacje objęte tajemnicą przedsiębiorcom, w tym zagranicznym, którym powierzono wykonanie czynności w formie podoutsourcingu. Zakres tych informacji ma odpowiadać poziomowi niezbędnemu do prawidłowego wykonania powierzonych podwykonawcy zadań.

d46gwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46gwc7
d46gwc7