Trwa ładowanie...
dvw7zb2

Rząd za uproszczeniem procedur i uszczelnieniem poboru podatków

Uproszczenie procedur podatkowych i uszczelnienie poboru podatków zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Przewidziano m.in. wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych, grupowego wniosku o interpretację, obniżonych odsetek za zwłokę.

Share
dvw7zb2

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że resort finansów zaproponował zmiany w Ordynacji, które przede wszystkim mają zracjonalizować i uprościć procedury podatkowe oraz uszczelnić system poboru podatków.

W projekcie znalazły się przepisy wprowadzające pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych, do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych. "Pełnomocnictwo będzie składane elektronicznie do centralnego rejestru, nie będzie podlegać opłacie skarbowej. Pełnomocnictwo szczegółowe (papierowe lub elektroniczne), dotyczące tylko jednej sprawy będzie nadal funkcjonować. Takie rozwiązania służą ograniczeniu biurokracji w organach podatkowych" - podkreśla CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Przewidziano informatyzację sprawdzania dokumentacji księgowej. Zdaniem rządu wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych, to krótsza, tańsza oraz "nieinwazyjna" kontrola. Dzięki temu analiza danych będzie szybsza i bardziej efektywna.

Zgodnie z projektem zwiększona zostanie rozpiętość stawek odsetek za zwłokę. Nowa stawka obniżona i stawka podwyższona będą miały symetryczną relację do stawki podstawowej (zgodnie propozycjami MF podwyższona ma wynieść 150 proc., a obniżona 50 proc. stawki podstawowej - PAP).

dvw7zb2

"Odsetki obniżone mają służyć promowaniu samodzielnego korygowania błędów w deklaracjach przez podatników. Natomiast podwyższenie stawki odsetek za zwłokę będzie służyć prewencji przed uchylaniem się od obowiązków podatkowych w obszarach o podwyższonym ryzyku - VAT, akcyza i cło" - wyjaśniło CIR.

Projekt przewiduje wyznaczanie jednego, "wiodącego" urzędu do postępowania w sprawach podmiotów powiązanych. Ma się to przyczynić do usprawnienia i przyspieszenia kontroli podatkowych oraz postępowań podatkowych w sprawach firm powiązanych, objętych właściwością miejscową różnych urzędów.

"Będzie to stosowane np. w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego. Co ważne - wyznaczenie +wiodącego urzędu+ będzie służyć zwalczaniu zorganizowanej przestępczości gospodarczej" - podkreślono w komunikacie.

Nowe przepisy zmierzają też do racjonalizacji wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Wprowadzony ma być "grupowy" wniosek o interpretację, co w zamyśle ma umożliwić wyjaśnienie wątpliwości dotyczących transakcji dla wszystkich zainteresowanych kontrahentów. Dopracowana ma zostać też formuła interpretacji ogólnej.

"Zamiast powielania interpretacji indywidualnych, po wydaniu interpretacji ogólnej, zaproponowano tylko potwierdzenie stosowania w przedstawionej sprawie interpretacji ogólnej" - poinformowano.

dvw7zb2

Podziel się opinią

Share
dvw7zb2
dvw7zb2