Rząd zgodził się na przejęcie Huty Pokój i PSK‑Rzeszów przez Węglokoks
Warszawa, 18.11.2014 (ISBnews) - Rada Ministrów wyraziła zgodę na wniesienie należących do Skarbu Państwa akcji Huty Pokój w Rudzie Śląskiej oraz 85% udziałów w PSK-Rzeszów do Węglokoksu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
18.11.2014 13:19
"Rada Ministrów wyraziła zgodę na inny niż publiczny (?) tryb zbycia akcji w spółce Huta Pokój SA z siedzibą w Rudzie Śląskiej poprzez wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa w ww. spółce do spółki Węglokoks SA z siedzibą w Katowicach, w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale tej spółki" - czytamy w komunikacie.
"Rząd zgodził się na wniesienie do spółki Węglokoks SA 4.463 udziałów należących do Skarbu Państwa w spółce Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe PSK-Rzeszów Sp. z o.o., co stanowi 85,01 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Wartość tych udziałów to 3.335.244,53 zł. Operacja ta zostanie przeprowadzona w zamian za objęcie przez Skarb Państwa 333.524 akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Węglokoks SA o łącznej wartości 3.335.240,00 zł" - napisano dalej.
CIR podkreśla, że kluczowa rola, jaką w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odgrywa Węglokoks, wymaga podniesienia kapitału zakładowego tej spółki.
"Chodzi o wzmocnienie jej sytuacji finansowej i majątkowej w celu przekształcenia w silny podmiot aktywnie działający w otoczeniu górnictwa i energetyki, posiadający możliwości finansowania działań zmierzających do poprawy sytuacji spółek sektora górnictwa węgla kamiennego" - czytamy w komunikacie.
W materiale podkreślono także, że składy węgla będące w posiadaniu PSK-Rzeszów będą ważnym elementem rozwoju spółki Węglokoks Kraj, która aktywnie działa na rynku polskim.
"Jednocześnie sieć składowisk węgla w południowo-wschodniej części kraju zostanie wykorzystana zarówno w obecnej strukturze grupy kapitałowej Węglokoks SA, jak i w przypadku zrealizowania strategicznych planów spółki. Plany te dla Węglokoksu SA obejmują rozszerzenie działalności o wydobycie węgla kamiennego i rozpoczęcie działalności jako samodzielny producent i dystrybutor węgla kamiennego. Ponadto, składy węgla mogą zostać wykorzystane w procesie rozwoju spółki Państwowe Składy Węgla. Spółka ta jest w fazie tworzenia przez: Kompanię Węglową SA, Katowicki Holding Węglowy SA i Węglokoks SA" - czytamy także w komunikacie.
Pod koniec października media informowały, że Kompania Węglowa sprzeda Węglokoksowi - największemu polskiemu eksporterowi węgla - nierentowne kopalnie: Jankowice, Chwałowice, Bobrek-Centrum i Piekary za 2,5 mld zł.
(ISBnews)