Najbardziej zadłużone kraje świata. Pierwsza piątka dłużników
Co kryje się za terminem "dług publiczny"? To temat, który budzi emocje wszędzie na świecie. Emocje te rosną, kiedy pojawiają się obawy o koszt obsługi tego długu czy możliwość niespłacenia go przez rząd. Zestawienie najsilniej zadłużonych krajów ukazuje, że różnice w tym zakresie mogą być znaczące.
Polska podąża śladami Grecji czy Wenezueli? Czy dług państwowy pogrąży USA? A może strefa euro rozpadnie się przez zadłużenie Włoch? Takie i inne gorące pytania regularnie pojawiają się w publicznej dyskusji. Spór o dług publiczny jest jedną z najbardziej podzielających debat ekonomicznych współczesnego świata.
Jedni twierdzą, że dług publiczny to nic strasznego, a deficyt jest normalnym sposobem finansowania wydatków publicznych, który przynosi korzyści. Inni z kolei ostrzegają przed nadchodzącym kryzysem, w którym masowe bankructwa staną się normą. Pośrodku znajduje się wiele umiarkowanych stanowisk. W skrócie, dług jest nieodłącznym elementem obecnej gospodarki i może przyspieszyć rozwój, ale nieodpowiednio zarządzany sprowadza poważne zagrożenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zabójcze podwyżki". Ekspert o ratunku dla kredytobiorców
Dyskusja o zadłużeniu publicznym jest daleka od jednomyślności, dlatego warto przyjrzeć się udostępnionym faktom. Rozpocznijmy od rankingu najwięcej zadłużonych państw, gdzie każde z nich ma swoją unikalną sytuację. Pokazuje to, jak różnorodny może być dług publiczny, nie tylko w kwestii jego wielkości.
Zadłużona wielka piątka
Stworzenie listy najbardziej zadłużonych krajów nie jest łatwe. Wynika to z różnych definicji długu i różnic w raportowaniu danych przez państwa. Niektóre kraje z mniejszymi zasobami często udostępniają dane z opóźnieniem. Do tego dochodzą problemy z ich wiarygodnością, co nawet międzynarodowe instytucje przyznają.
Aby znaleźć rozwiązanie, warto skorzystać z Globalnej Bazy Danych o Długu, prowadzonej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dokonując porównań międzynarodowych, skoncentrowano się na długu sektora instytucji publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych danych na 2022 rok. Choć nie wszystkie kraje wykorzystują jednolite standardy raportowania, analizowanie długu pozwala zinterpretować jego znaczenie w dzisiejszej gospodarce.
1. Japonia – 261 proc. PKB
Krajem z najwyższym zadłużeniem jest Japonia. Tam dług jest znacznie wewnętrzny, bowiem głównym wierzycielem jest Bank Japonii, kontrolujący większość obligacji rządowych. Dzięki określonej polityce, Japonia dąży do utrzymania niskich stóp procentowych poprzez skup obligacji. Lokalne jednostki także są mocno zaangażowane w ten proces, a większość długu ma charakter długoterminowy, co ułatwia jego zarządzanie.
Japonia różni się od krajów rozwijających się, które często zmagają się z długiem zewnętrznym, krótkoterminowym oraz denominowanym w obcych walutach. Pomimo wielu wyzwań, Japonia pozostaje jedną z najważniejszych gospodarek świata, choć dług stawia pewne znaki zapytania dotyczące przyszłości.
2. Grecja – 177 proc. PKB
Grecja, znana z kryzysu zadłużeniowego, zmniejszyła swoje zadłużenie, które osiągnęło szczyt w 2020 r. Pomimo poprawy, sytuacja nadal przypomina tę sprzed kryzysu w 2011 r. Agencja S&P podniosła niedawno rating kredytowy Grecji, wskazując na przyszłościowy wzrost gospodarczy. Jednak problem zadłużenia pozostaje nadal palącą kwestią.
Grecka sytuacja to unikalny przypadek w strefie euro, gdzie kraj nie posiada pełnej kontroli nad swoją walutą. Przez to nie może posiłkować się inflacją jako sposobem na pomniejszenie długu, co byłoby być może politycznie łatwiejsze niż dotychczasowe oszczędności.
3. Wenezuela – 158 proc. PKB
Wenezuela często pojawia się w kontekście hiperinflacji, ale i ogromnego zadłużenia. Kraj, który niegdyś należał do najbogatszych, teraz zmaga się z trudnościami. Wenezuelski dług osiągał nawet ponad 300 proc. PKB, ale najnowsze działania, takie jak możliwość restrukturyzacji długu, przynoszą pewne nadzieje na poprawę sytuacji. Przyszłość gospodarki Wenezueli w dużej mierze zależy od polityki oraz nadchodzących wyborów.
4. Włochy – 144 proc. PKB
Włoski dług od dawna jest źródłem obaw dla strefy euro, ze względu na ogromną gospodarkę tego kraju. Parametry długu wpływają na stabilność całej strefy euro. Wzrost emisji długu oraz inne czynniki wskazują na potrzebę głębokich reform, bez których problem zadłużenia może się pogłębiać.
5. USA – 121 proc. PKB
Dług USA to w historii finansów unikalny przypadek, wynikający ze statusu globalnego mocarstwa. Nominalnie jest on największy na świecie i wiąże się z dużymi wydatkami na obsługę odsetek. Prawne regulacje dotyczące wzrostu tego zadłużenia są regularnym tematem politycznych sporów, ale mimo wszystko nie wywołują destabilizacji na rynkach. Ostrzeżenia o możliwych implikacjach rosnącego długu nie znikają, choć inwestorzy nadal ufają dolarowi.
Na koniec, nawet gigantyczne supermocarstwo takie jak USA nie może pozwolić sobie na zaniedbanie zagrożeń związanych z zadłużeniem. Historia przypomina, że prawa ekonomii nie omijają nikogo – ani niegdyś potężnych imperiów, ani współczesnych liderów. Dolar pozostaje główną walutą globalną, ale przyszłość może przynieść nowe wyzwania.