Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy. Jest opinia w kwestii projektu Prawa i Sprawiedliwości

Sąd Najwyższy opublikował we wtorek opinię do projektu ustawy, która ma wprowadzić zmiany w ustroju sądów powszechnych oraz SN. W piśmie pierwsza Prezes SN profesor Małgorzata Gersdorf wyraziła dezaprobatę dla proponowanych zmian.

Sąd Najwyższy. Jest opinia w kwestii projektu Prawa i SprawiedliwościŹródło: Fotolia
d108whx
d108whx

Sąd Najwyższy. Jest opinia w kwestii projektu Prawa i Sprawiedliwości

Przypomnijmy, że rozległy projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów - obejmujący Sąd Najwyższy - jak również sądów administracyjnych, wojskowych i prokuraturze - przygotowany przez posłów PiS - w zeszłym tygodniu został złożony w Sejmie.

Oglądaj: Sąd Najwyższy. "Apeluję do prof. Małgorzaty Gersdorf!". Wiceminister Sebastian Kaleta odpowiada I prezes Sądu Najwyższego

Opinia której obiektem był Sąd Najwyższy uwzględnia m.in. stanowisko dot. ustawodawcy "po raz kolejny" odbiegającego od tego co zapowiadał, a co zostało potem opublikowane na sejmowych stronach internetowych.

d108whx

Jednocześnie w ocenie prezes SN Małgorzaty Gersdorf wyrażenia, takie jak "uporządkowanie zagadnień ustrojowych", czy "usprawnienie procedury nominacyjnej", które pojawiły się w projekcie nowelizacji, ukrywają rzeczywiste cele wprowadzonych zmian.

Sąd Najwyższy. Uzasadnienie decyzji Sądu

Sąd Najwyższy (SN) w swojej opinii podkreśla również, że "skutki, do których wywołania dąży Projektodawca, pozostają w sprzeczności z zasadą pierwszeństwa prawa Unii Europejskim nad prawem krajowym".

- Sprzeczność pomiędzy prawem polskim, a unijnym, jaką Projektodawca zamierza wywołać, z dużym prawdopodobieństwem prowadzić będzie do wszczęcia przez instytucje Unii Europejskiej procedury o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom wynikającym z traktatów, a w dłuższej perspektywie - do konieczności opuszczenia Unii Europejskiej - czytamy dalej w uzasadnieniu SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d108whx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d108whx