Trwa ładowanie...
d4bg840

Sąd oddalił skargę Mostostalu Warszawa ws. przetargu na II linię metra

21.9.Warszawa (PAP) - Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił w poniedziałek skargę Mostostalu Warszawa w sprawie przetargu na budowę centralnego odcinka II linii metra w stolicy....

Share
d4bg840

21.9.Warszawa (PAP) - Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił w poniedziałek skargę Mostostalu Warszawa w sprawie przetargu na budowę centralnego odcinka II linii metra w stolicy. Postanowienie jest prawomocne. Skarga złożona przez chińskie konsorcjum Covec będzie rozpatrywana nadal, kolejną rozprawę wyznaczono na 13 października - poinformował rzecznik SO w Warszawie Wojciech Małek.

Rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko powiedział PAP: "Cieszymy się z tego postanowienia, mamy nadzieję, że decyzja sądu w tej sprawie zapadnie na kolejnej rozprawie".

Dodał, że ważność złożonych w przetargu ofert mija 14 listopada, ale chińskie konsorcjum, którego liderem jest Covec, poinformowało, że przedłuża wartość swej oferty do wiosny 2010 r.

d4bg840

Aleksandra Kralkowska z Astaldi, firmy wchodzącej w skład konsorcjum, które wygrało przetarg, zadeklarowała w poniedziałek w rozmowie z PAP, że także ta firma przedłuży ważność swojej oferty, gdyby zaszła taka potrzeba.

Dodała jednak, że firma liczy na to, że ostateczna decyzja sądu będzie ogłoszona na kolejnej rozprawie i nie będzie takiej konieczności.

Przetarg na budowę centralnego odcinka II linii podziemnej kolejki w Warszawie rozstrzygnięto 29 kwietnia. Wygrało go konsorcjum, w którego skład wchodzą: włoska firma Astaldi, turecka Gulermak oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Konsorcjum złożyło ofertę najtańszą, opiewającą na 4,1 mld zł brutto.

Od decyzji komisji przetargowej Metra Warszawskiego odwołały się dwa konsorcja, które złożyły drugą i trzecią pod względem ceny oferty - Covec, opiewającą na prawie 4,5 mld zł oraz Mostostal Warszawa - prawie 5 mld zł.

d4bg840

Komisja odwołania oddaliła 18 maja, a obie firmy skierowały sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta oddaliła odwołania 10 lipca, uznając zgłaszane zastrzeżenia do procedury przetargowej za niezasadne.

Zwycięskiej ofercie odwołujący się zarzucali m.in. wniesienie wadliwego wadium i rażąco niską cenę, a miastu - zaniechanie żądania wyjaśnień w tej sprawie. Po oddaleniu odwołań przez KIO, obie firmy skierowały sprawę do sądu. Mostostal Warszawa zrobił to 24 lipca, Covec tydzień później.

Przeciw blokowaniu przetargu na budowę metra protestowali w poniedziałek przed ambasadami Chin i Hiszpanii (hiszpańska spółka Acciona posiada ponad 50 proc. udziałów Mostostalu Warszawa - PAP) przedstawiciele Związku Stowarzyszeń Praskich.

Według związku, blokowanie przetargu to destrukcyjne działania, które doprowadzą do utraty miliardów złotych dotacji unijnych i do zamrożenia rozwoju niedoinwestowanej, praskiej strony Wisły.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał długość 6,1 km - od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego. Będzie 7 stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński. Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest na rok 2013 lub 2014. (PAP)

mca/ pz/ gma/ jtt/

d4bg840

Podziel się opinią

Share
d4bg840
d4bg840