Trwa ładowanie...

Sąd: umowa na doręczanie przesyłek sądowych będzie nadal wykonywana

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił żądanie Poczty Polskiej, by wstrzymać realizację umowy na dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur przez Polską Grupę Pocztową. Poczta chciała, by najpierw sąd rozpatrzył jej skargę od wyroku Krajowej Izby Odwoławczej.

Sąd: umowa na doręczanie przesyłek sądowych będzie nadal wykonywanaŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d1u5fio
d1u5fio

Chodzi o dwuletni kontrakt na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, wart ok. 500 mln złotych. Zdobyła go Polska Grupa Pocztowa, bo złożyła ofertę o ponad 84 mln zł niższą od Poczty Polskiej.

W grudniu ub.r. Krajowa Izba Odwoławczej podtrzymała decyzję Centrum Zakupów dla Sądownictwa w tej sprawie, ale od wyroku KIO Poczta Polska złożyła na początku stycznia skargę do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Wcześniej jednak, w ostatnim dniu grudnia ub.r., Poczta Polska zażądała, by krakowski sąd nakazał wstrzymanie wykonania umowy przez Polską Grupę Pocztową do czasu, aż ten sam sąd nie rozpatrzy jej skargi od wyroku KIO. W języku prawniczym nazywa się to wnioskiem o zabezpieczenie.

Kilka dni temu krakowski SO nie zgodził się wstrzymać wykonania umowy zawartej pomiędzy Polską Grupą Pocztową a Skarbem Państwa, reprezentowanym w tej sprawie przez Sąd Apelacyjny w Krakowie.

d1u5fio

SO przypomniał, że umowa została już zawarta i nawet gdyby - po rozpoznaniu skargi Poczty Polskiej od wyroku KIO - sąd by ją unieważnił, to "nie sposób wyobrazić sobie możliwości wstrzymania jej wykonania, bo skutki takiego orzeczenia dla funkcjonowania sądów w Polsce byłyby tyle łatwe do przewidzenia, co fatalne." "Taki sposób zabezpieczenia jest więc nie do zaakceptowania" - czytamy w postanowieniu krakowskiego SO (sygn. II Co 1/14).

Postanowienie oznacza, że Polska Grupa Pocztowa będzie nadal wykonywać umowę na obsługę korespondencji z sądów i prokuratur, a krakowski sąd zajmie się teraz rozpatrzeniem skargi Poczty Polskiej na wyrok KIO.

Poczta Polska odwołała się od wyroku KIO, bo uważa, że Polska Grupa Pocztowa nie spełnia jednego z warunków przetargu - nie ma placówki pocztowej w każdej gminie. Zdaniem Poczty, jest ona jedyną firmą, która może w bezpieczny sposób obsługiwać korespondencję z sądów i prokuratur, bo - jak podkreśliła w komunikacie prasowym w dniu wysłania skargi do SO - ma doświadczenie i sieć placówek pocztowych w kraju.

Z kolei biuro prasowe Polskiej Grupy Pocztowej zapewniło, że PGP, InPost i RUCH są w stanie zrealizować kontrakt, a usługa będzie wykonywana z wykorzystaniem ponad 7500 placówek.

W ramach dwuletniego kontraktu PGP ma doręczyć ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Umowa będzie realizowana we współpracy z InPost oraz siecią ponad 5000 placówek RUCH.

d1u5fio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5fio