Trwa ładowanie...

Sąd w Bydgoszczy rozpozna sprawę rejestru informacji o przedsiębiorcach

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy rozpatrzy sprawę o wyłudzenie ponad 1 mln zł od blisko 12 tys. osób przez właściciela rejestru informacji o przedsiębiorcach, który wysyłał wezwania do zapłaty za wpis do tego rejestru - postanowił Sąd Rejonowy w Suwałkach.

Sąd w Bydgoszczy rozpozna sprawę rejestru informacji o przedsiębiorcachŹródło: AFP, fot: CHRISTOF STACHE
d1ezwim
d1ezwim

Postępowanie przygotowawcze prowadziła początkowo Prokuratura Rejonowa w Świeciu podległa Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy. Potem śledztwo prowadziła prokuratura suwalska, gdzie mieszkał oskarżony Allesandro S. G., ale ostatecznie sprawę poprowadziła prokuratura w Ostrołęce.

W tej sprawie jest 11,8 tys. poszkodowanych z całego kraju, a łączna kwota wyłudzenia to ponad milion złotych.

Suwalczanin, jako właściciel założonego przez siebie Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach, wysyłał do firm w kraju wezwania do wpłaty 110 zł za umieszczenie informacji o firmie w bazie rejestru.

Rozsyłane pisma i formularze przekazu pocztowego były podobne do pisma urzędowego, zaś informacja o tym, że wpłata jest dobrowolna i dotyczy "oferty handlowej" umieszczona była drobnym drukiem na końcu dokumentu. Jako siedziba rejestru w rozsyłanych pismach podawany był adres warszawski.

d1ezwim

Ostrołęcka prokuratura zarzuciła mężczyźnie doprowadzenie innych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd. Przyjęła także kwalifikację dokonania tego przestępstwa "w stosunku do mienia znacznej wartości" za co grozi do 10 lat więzienia.

W lutym prokuratura w Ostrołęce skierowała w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Suwałkach. Sąd uznał jednak, że skoro postępowanie przygotowawcze prowadziła prokuratura z okręgu bydgoskiego, właściwym sądem, gdzie odbędzie się proces będzie Sąd Rejonowy w Bydgoszczy.

Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej prowadzi Ministerstwo Gospodarki. Resort gospodarki podkreśla, że wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG są bezpłatne. Ministerstwo Gospodarki proponuje, by do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą podchodzić ze szczególną ostrożnością, gdyż są to oferty komercyjne.

d1ezwim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ezwim