Samorząd musi być aktywny

Rozmowa z Teresą Kamińską, prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

.

W Starogardzie Gdańskim panuje opinia, ze strefa ekonomiczna nie spełniła oczekiwań i nie przyciągnęła do miasta tak bardzo potrzebnych do rozwoju inwestorów. Czy i dlaczego tak się stało?

Ogólnie rzecz biorąc, samorządy nie doceniają tego, iż teren pod inwestycje musi mieć plan zagospodarowania przestrzennego, infrastrukturę, pewien układ komunikacyjny. Przygotowanie tego trwa i to długo. Tymczasem standardem światowym jest to, że inwestycja jest zrealizowana w ciągu 6 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Możemy te pozwolenia wydawać jako strefa, możemy też przygotować kadry dla przedsiębiorców na ich zlecenie. To jednak samorządy muszą zrobić na początku pewien wysiłek, czyli stworzyć warunki dla inwestycji, o których mówiłam wcześniej. Jeżeli więc tworzy się w samorządzie strategię rozwoju, trzeba pomyśleć, co należy zrobić, w co zainwestować, aby tego przyszłego inwestora sprowadzić.

Czy z tego punktu widzenia, obszar starogardzkiej jest zapóźniony, jak często słyszymy w mieście?

Trochę tak, to prawda... Na przykład w Barcinie, w kujawsko-pomorskim, chce działać duży inwestor francuski. Są tam tereny pod działalność, ale samorząd tamtejszy musiał stanąć na głowie, żeby spełnić pewne wymogi dotyczące strefy ekonomicznej. I zrobili to, jest już wniosek do ministra gospodarki - procedura rozpoczęła się i Barcin ma szanse znaleźć się w strefie. Trwało to dwa miesiące. Gdy potrzebna była jakaś uchwala, to szybko zwoływano radnych i uchwalono co trzeba. Tak więc strefa ma mechanizmy i wiedzę niezbędne, aby zorganizować pewne procesy, ale w pewnym momencie wszystko leży po stronie samorządu. Jestem jednak dobrej myśli i zakładam, ze kolejni inwestorzy będą zainteresowani wejściem do strefy i że znajdą się w niej.

Czy w strefie znajdą się kolejne hektary ze Starogardu?

Z tego co wiem, prace nad planem zagospodarowania zbliżają się ku jego uchwaleniu. Starogard jest wiec coraz bliższy do ewentualnego objęcia Pomorską Specjalna Stefa Ekonomiczna nowych obszarów na terenie miasta. Pozyskiwanie kolejnych terenów inwestycyjnych jest jednym z punktów strategii rozwoju PSSE.

Od dobrych kilku lat słyszymy, że w starogardzkim obszarze strefy ruszy produkcja związana z biokomponentami do paliw. Kiedy to się stanie?

Przede wszystkim chcę powiedzieć, że istotne jest, aby w strefie umieścić firmy produkujące energię z biopaliw, nie tylko z etanolu, ale żeby produkowano w niej tzw. zieloną energię w jak najszerszym znaczeniu tego słowa. Mam nadzieję, że jesienią wejdą odpowiednie zmiany ustawowe. Bez nich nie możemy zapewnić firmie zajmującej się taką działalnością w strefie, iż uzyska ona pomoc publiczną, czyli ulgi podatkowe. A przecież przedsiębiorcom o tę właśnie pomoc chodzi.

NaszeMiasto.pl
Maciej Jędrzyński

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)