Trwa ładowanie...
d3d5vgf

Samorządy przedstawiły rządowi projekt zmian w ustawie dot. dochodów

Obywatelski projekt noweli ustawy o dochodach samorządów, który zakłada zwiększenie udziału władz lokalnych i regionalnych w dochodach z PIT - przedstawili samorządowcy stronie rządowej na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

d3d5vgf
d3d5vgf

Jak powiedział szef Biura Związku Miast Polskich, sekretarz KWRiST Andrzej Porawski, projekt powstał, ponieważ przez pięć lat samorządowcom nie udało znaleźć "platformy porozumienia z resortem finansów".

- Uznaliśmy więc, że będziemy wykorzystywać te instytucje demokratycznego państwa prawa, które są dla nas dostępne. Skoro nie jest możliwa rozmowa, to wykorzystamy tryb inicjatywy obywatelskiej - powiedział Porawski.

Poinformował też, że w skład Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wchodzi 25 osób, które reprezentują różne szczeble samorządu oraz wszystkie opcje polityczne obecne na szczeblu lokalnym. - Widać wyraźnie, że jest to projekt ponadpartyjny i ponadorganizacyjny - zaznaczył.

Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, współprzewodniczący KWRiST ze strony rządowej Michał Boni zapewnił, że przekaże Radzie Ministrów informację o obywatelskim projekcie. Jak powiedział, traktuje tę inicjatywę jako sposób na "przyspieszenie" debaty o finansach samorządów, która już się toczy pomiędzy rządem a organizacjami samorządowymi.

d3d5vgf

Przygotowany przez korporacje samorządowe projekt zakłada zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których są obszary chronione.

Samorządowcy proponują, by w przypadku gmin dochody z PIT zwiększyć z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Postulują ponadto wprowadzenie nowej, ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych. Jak argumentują, obecność takich obszarów ogranicza gminom możliwości rozwoju, ponieważ uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

W projekcie zaproponowano także przywrócenie usuniętej w 2004 r. zasady rekompensowania samorządom ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa. Samorządowcy podkreślają, że zasada mówiąca, iż jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć zapewniony udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań, zapisana jest w konstytucji.

d3d5vgf

Na zebranie 100 tys. podpisów pod projektem - co umożliwi złożenie go w Sejmie - samorządowcy mają czas do 5 października. Zapewniają, że zbiorą ich znacznie więcej.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała w środę w Sejmie, że projekt przygotowany przez samorządy będzie analizowany. - Dziś ta ustawa została po raz pierwszy przedstawiona i od dziś będziemy mogli się z nią zapoznać i przeanalizować uzasadnienie - mówiła Majszczyk.

Zwróciła uwagę, że ze wstępnych analiz uzasadnienia do projektu wynika, że skutkiem zmian byłoby powiększenie dochodów samorządów o ponad 8 mld zł. - Natomiast z tego, co mi wiadomo, nie przewiduje ona w żadnym przypadku źródeł finansowania tego niedoboru w części sektora rządowego, z którego ta kwota musiałaby być przesunięta - podkreśliła. - Ta kwestia będzie przedmiotem analiz - dodała.

d3d5vgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d5vgf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj