Samorządy zabiegają o Mieszkanie+. 60 miast podpisało już porozumienia

Pilotażowo mieszkania mają powstać w 17 miastach, ale porozumienia w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już podpisało blisko 60 samorządów.

Samorządy zabiegają o Mieszkanie+. 60 miast podpisało już porozumienia
Źródło zdjęć: © Eastnews | Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS

Kolejne samorządy zabiegają o budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Miasta wskazują działki należące do spółek Skarbu Państwa, gdzie inwestycja mogłaby zostać zrealizowana, przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną i podpisują porozumienia w tej sprawie.

Pilotażowo mieszkania mają powstać w 17 miastach, ale porozumienia w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego już podpisało blisko 60 samorządów.

Mieszkania z rządowego programu będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Pierwsza z nich zakłada, że średni czynsz bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, wyniesie od 10 do 20 zł za 1 mkw. W opcji drugiej stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

Dla miast program to olbrzymia korzyść, bo dotowanych mieszkań brakuje, a nawet 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowej na zakup mieszkania na wolnym rynku.

- Pierwsze budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus powinny powstać jeszcze w tym roku - mówił pod koniec lutego wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński.

- Z ubiegłorocznych umów mamy dwa miasta: Jarocin i Biała Podlaska. Natomiast jest ponad 60 umów podpisanych z samorządami, co na dzisiaj stwarza możliwość powstania 16 tys. mieszkań. Jestem przekonany, że w tym roku rozpoczną się budowy tych mieszkań - podkreślił (więcej o tym tutaj)
.

samorządybgkmieszkania na wynajem

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (62)