Saule Technologies liczy, że skomercjalizuje technologię w ciągu 2 lat
Warszawa, 11.09.2015 (ISBnews) - Saule Technologies liczy, że dzięki pozyskaniu japońskiego inwestora zdoła osiągnąć gotowość do komercjalizacji projektu ogniw słonecznych nowej generacji w ciągu dwóch lat, poinformował ISBnews prezes Piotr Krych.
11.09.2015 | aktual.: 11.09.2015 13:53
"Projekt współfinansowany przez NCBiR przewidywany jest na trzy lata, ale będzie się starali przyspieszyć, aby skomercjalizować produkt w ciągu dwóch lat. Nie jesteśmy na rynku sami, świat też idzie do przodu z badaniami, my się skupiamy żeby to uprzemysłowić" - powiedział Krych w rozmowie z ISBnews.
Dodał, że aktualny etap projektu, warty 34 mln zł, kończy się powstaniem technologicznej linii badawczej. Kolejnym etapem będzie powstanie linii produkcyjnej.
"Bardzo potrzebny był nam inwestor. Z takim inwestorem jest szansa, że będziemy gotowi w dwa lata. W październiku będą pierwsze spotkania z przemysłem japońskim. Powstają też już pierwsze umowy licencyjne na udostępnienie technologii" - wskazał prezes.
Krych wyjaśnił, że na obecnym etapie tworzenia produktu finalnego spółka poszła w kierunku pozyskania inwestora, ale w dłuższej perspektywie nie wyklucza debiutu na giełdzie.
"Są giełdowe plany w przyszłości, ale rozmawiamy raczej o giełdzie nie w Polsce, a w USA. Byliśmy na kilku spotkaniach na Nasdaq. Ale to plany długofalowe, na razie tworzymy produkt na sprzedaż" - podsumował Krych.
Saule Technologies, firma utworzona przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz, podpisała w tym tygodniu umowę inwestycyjną z japońską Sawada Holdings.
Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu spółka pracuje nad stworzeniem elastycznego i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę założyła wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem Olga Malinkiewicz, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.
Hideo Sawada to jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców, posiada udziały w kilkunastu firmach, głównie z sektora finansowego, energetycznego, turystyczno-hotelarskiego i transportowego. W ostatnim czasie znacząco zwiększa zaangażowanie w sektorze energetycznym i odnawialnych źródłach energii.
Tomasz Chaberko
(ISBnews)