Trwa ładowanie...
d326bqg

Saule Technologies pozyskała japońskiego inwestora do projektu ogniw słonecznych

Warszawa, 10.09.2015 (ISBnews) - Saule Technologies, firma utworzona przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz, podpisała umowę inwestycyjną z japońską Sawada Holdings, poinformowali przedstawiciele firm. Jednocześnie spółka otrzymała dotację z NCBiR i nawiązała współpracę z ARP Venture. Oznacza to przybliżenie się komercjalizacji projektu ogniw słonecznych nowej generacji, opartych na wykorzystaniu perowskitów.

Share
d326bqg

W sierpniu firma pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 25 mln zł z NCBiR. Dzięki tym środkom i zaangażowaniu japońskiego inwestora spółka będzie mogła zrealizować projekt warty łącznie 34 mln zł.

"Wielki, globalny sojusznik jest od dziś obecny w tym projekcie. Od pomysłu jest długa droga do masowej produkcji, ale teraz Saule Technologies pozyskuje sprawdzonego partnera, z którym mamy potwierdzone dobre relacje" - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji prasowej, zwołanej z okazji podpisania umowy.

"Produkcja ogniw opracowanych przez Saule Technologies może mieć wielki wpływ na rozwój fotowoltaiki na świecie. W związku z tym zaproponowaliśmy wsparcie finansowe. Technologia z polski będzie mogła przyczynić się do rozwiązywania globalnych problemów energetycznych" - powiedział Hideo Sawada.

d326bqg

Z kolei prezes ARP Venture Piotr Krzyżewski podkreślił, że w przyszłości ARP chce zwiększyć zaangażowanie w projekt.

"Zachwyciła nas innowacyjność, a kadra gwarantuje powodzenie komercjalizacji. Na razie nasza obecność jest symboliczna, ale chcemy pomagać takim firmom w pozyskiwaniu kolejnych partnerów, np. spółek skarbu państwa. Na razie objęliśmy jeden udział, ale w momencie komercjalizacji chcielibyśmy zainwestować dużo więcej" - powiedział Krzyżewski podczas konferencji prasowej.

Saule Technologies to spółka technologiczna, która jako jedna z pierwszych na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów. Jej misją jest połączenie ogniw perowskitowych z produktami, które istnieją na rynku. W tym celu spółka pracuje nad stworzeniem elastycznego i półprzezroczystego ogniwa na bazie folii PET. Spółkę założyła wspólnie z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem Olga Malinkiewicz, która opracowała niskotemperaturową technologię wytwarzania ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów.

Hideo Sawada to jeden z czołowych japońskich przedsiębiorców, posiada udziały w kilkunastu firmach, głównie z sektora finansowego, energetycznego, turystyczno-hotelarskiego i transportowego. W ostatnim czasie znacząco zwiększa zaangażowanie w sektorze energetycznym i odnawialnych źródłach energii.

(ISBnews)

d326bqg

Podziel się opinią

Share
d326bqg
d326bqg