Sędzia i rolnik popracują dłużej

Resort pracy chce, by do 67. roku życia pracowali nie tylko
ubezpieczeni w ZUS, ale też w KRUS, śledczy i sędziowie.

Sędzia i rolnik popracują dłużej

Resort pracy chce, by do 67. roku życia pracowali nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale też w KRUS, śledczy i sędziowie - ujawnia "Rzeczpospolita"

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zapowiedzianym przez premiera Donalda Tuska podniesieniem wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet do 67. roku życia. Według informacji dziennika, dłużej popracują nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale również rolnicy. Nowe regulacje mają dotyczyć także zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Projekt niedługo trafi do konsultacji społecznych.

"Jeszcze nie znamy tego projektu. U nas też rozważane są kwestie podwyższenia do 67 lat wieku, w którym np. sędziowie przechodzą w stan spoczynku, i zrównanie tego wieku dla kobiet i mężczyzn" - mówi Patrycja Loose, rzecznik resortu sprawiedliwości. Dodaje, że dziś ok. 90 proc. sędziów przechodzi w stan spoczynku w wieku 70 lat. Podkreśla, że nie ma mowy o likwidacji samego stanu spoczynku.

Projektem Ministerstwa Pracy nie jest zaskoczone PSL. "Wiem, że taki zapis ma znaleźć się w projekcie. To oczywiste, że słowa premiera dotyczyły też rolników" - mówi Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu z PSL. Dlatego ludowcy zgłaszają pomysły, by złagodzić reformę. "Rolnicy powinni mieć wyższe emerytury, bo dziś mają grosze. To się musi zmienić" - przekonuje Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Rząd na pierwszym posiedzeniu w tym roku ma pracować nad innymi propozycjami premiera z expose, m.in. nad zmianą zasad waloryzacji rent i emerytur oraz ustawą o składkach zdrowotnych płaconych przez rolników. Waloryzacja kwotowa budzi wątpliwości konstytucyjne i nie zostanie wprowadzona na stałe. W sprawie składki zdrowotnej rolników nie ma zgody między PO i PSL. "Minister Sawicki zgłosi nasze postulaty. Mamy nadzieję, że zostanie wypracowany mądry kompromis" - mówi Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (269)