Trwa ładowanie...

Segregacja odpadów w 2020. Na co uważać i jakie są kary?

Od 1 stycznia 2020 w całym kraju obowiązuje podział odpadów na pięć frakcji. Mieszkańcy niektórych miast znają już ten sposób selektywnej zbiórki śmieci. Mimo to dalej dużo ludzi ma wątpliwości, a za błędy trzeba będzie zapłacić - nawet dosłownie. Zatem jak wyrzucać śmieci, żeby się nie naciąć?

Segregacja odpadów w 2020. Na co uważać i jakie są kary?Źródło: PAP
d1wyl8i
d1wyl8i

Od początku tego roku wchodzą w życie zmiany dotyczące segregowania śmieci oraz opłaty za ich wywóz. Część miast już podniosła ceny w 2019, reszta za chwilę to zrobi.

Do tej pory wyglądało to tak, że mieszkańcy mieli do wyboru - segregować i płacić mniej albo nie segregować i płacić trochę więcej. Teraz wyboru nie ma, ponieważ Polska musi spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące recyclingu. Kto się wyłamie - płaci od dwukrotnie do czterokrotnie więcej niż wynosi stawka podstawowa. W przypadku np. bloku mieszkalnego odpowiedzialność może być zbiorowa, wszystko zależy od zarządcy.

Przykładowo - w Warszawie najwcześniej od początku lutego zapłacimy ryczałtem. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 zł za miesiąc. Jak będą wyglądały opłaty w poszczególnych miastach pisaliśmy tutaj.

Zobacz też: Marka własna dyskontu vs popularny producent. Przetestowaliśmy gotowe pizze ze sklepu

Jak aktualnie wygląda segregacja odpadów?

segregujna5.um.warszawa.pl
Źródło: segregujna5.um.warszawa.pl, fot: Urząd Miasta Warszawa
segregujna5.um.warszawa.pl
Źródło: segregujna5.um.warszawa.pl, fot: Urząd Miasta Warszawa

Na powyższych grafikach, przygotowanych przez Miasto Stołeczne Warszawa, można znaleźć ogólne zasady wyrzucania śmieci do poszczególnych pojemników.

Poza tym warto kierować się tymi informacjami:

  • Nie myjemy opakowań, słoików i innych odpadów.
  • Opróżniamy opakowania z resztek zawartości.
  • Odrywamy wieczka od pojemników.
  • Zgniatamy puszki, butelki plastikowe i inne możliwe odpady.
  • Nie wrzucamy mięsa do BIO, tylko resztki roślinne.
  • Wyrzucamy odpady BIO luzem, ewentualnie w torebkach papierowych lub foliowych.
  • Segregujemy tylko czysty papier, brudny trafia do ZMIESZANYCH.

Problem bioodpadów

Mimo materiałów edukacyjnych przygotowywanych przez poszczególne miasta, dalej wiele osób ma wątpliwości co gdzie powinno się wyrzucać, szczególnie jeżeli chodzi o bioodpady. Inni denerwują się, że muszą zmieścić kolejny pojemnik na śmieci. Dlatego postanowiłam skontaktować się ze specjalistą - ekspertem branży gospodarki odpadami, autorem bloga SortowniaOpinii.pl oraz inicjatorem akcji LasNaZawsze.pl, Michałem Pacą.

d1wyl8i
sortowniaopinii.pl
Źródło: sortowniaopinii.pl, fot: Michał Paca

Michał Paca, absolwent Szkoły Głównej Handlowej i Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Przede wszystkim uświadamia mi, że w Polsce powinniśmy zacząć od bioodpadów, a nie na nich kończyć, ponieważ są one, jako jedyne, w 100 proc. poddawane recyclingowi. W dodatku mogą stanowić nawet 30 proc. wszystkich śmieci. - Jeżeli zadbamy o to, żeby wszystkie odpady organiczne znalazły się w tym brązowym pojemniku, to wszystkie inne pojemniki będą dużo bardziej suche i odzyskamy z nich znacznie więcej surowca wtórnego - podkreśla mój rozmówca.

d1wyl8i

Napotkałam wiele pytań odnośnie tego co można, a czego nie, wrzucać do pojemnika na bioodpady. Główna zasada jest taka - wrzucamy tylko produkty pochodzenia roślinnego + skorupki jajek (absolutnie nie całe jajka).

Co jeżeli resztki roślinne nam zapleśnieją, popsują się? Również wtedy można je wrzucić do bioodpadów. Podobnie jak fusy z kawy czy herbaty.

Torebki herbaty herbata 123RF
Torebki herbaty herbata Źródło: 123RF

Jeżeli chodzi o herbatę w torebkach - zawartość torebki można wrzuć do bioodpadów, resztę do zmieszanych.

d1wyl8i

W przypadku jogurtów czy śmietany zawartość warto wylać do zlewu. - Nie wchodząc w szczegóły technicznie, w tej chwili nie ma jeszcze instalacji, które by sobie dobrze radziły z jogurtem czy odpadami odzwierzęcymi - mówi Michał Paca.

Zadałam podchwytliwe pytanie, co w przypadku takiego bigosu. Wyrzucać do zmieszanych, wydłubywać kawałki kiełbasy? Zdaniem autora bloga Sortownia Opinii można taki odpad wyrzucić spokojnie do bioodpadów, ponieważ z reguły w dużej większości składa się on z produktów roślinnych, a mięso jest mocno rozdrobnione. W dodatku jest już po obróbce termicznej, więc nie stanowi takiego zagrożenia w postaci potencjalnego rozwoju wirusów czy bakterii.

Do zmieszanych czy segregowanych?

Ale nie tylko bioodpady stanowią problem. Chociaż coraz powszechniejszą wiedzą jest, że paragony i brudne ręczniki papierowe nie nadają się do pojemnika na papier.

d1wyl8i

Dlatego zapytałam Michała Pacę co radziłby w przypadku dylematu - w razie wątpliwości lepiej wyrzucić daną rzecz (np. papierek po batoniku) do pojemnika na odpady segregowane ryzykując pomyłkę czy dla pewności lepiej do zmieszanych?

Ekspert ma bardzo prostą regułę. - Jeżeli taki materiał jest suchy, to lepiej go wrzucić do materiałów surowcowych. Jeżeli jest mokry i mamy wątpliwość, do zmieszanych.

A co z opakowaniami (najczęściej są to różnego rodzaju opakowania plastikowe), które nie mają na sobie żadnego oznaczenia co do materiału, z jakiego są wykonane albo mają oznaczenie "other" (ang. inne)? Ekspert radzi kierować się tą samą zasadą co w poprzednim przypadku.

d1wyl8i

Są też wyszukiwarki, gdzie możemy szybko sprawdzić, do jakiego pojemnika powinien trafić dany odpad, np. segregujna5.um.warszawa.pl

Jeżeli chcemy sobie uprościć życie w kwestii dylematów recyclingowych, ekspert ma cenną radę. - Najważniejszą rzeczą jaką my, ludzie, możemy robić, jest wybór w sklepie produktów bez opakowań - podsumowuje. - Segregacja odpadów jest kontrolą zniszczeń, których już dokonaliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wyl8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wyl8i