To jest noweSegregacja odpadów. Znalazłeś taką naklejkę na swoim kontenerze? Możesz sporo zapłacić

Segregacja odpadów. Znalazłeś taką naklejkę na swoim kontenerze? Możesz sporo zapłacić

"Uwaga: nie odebrano z powodu zmieszania różnych frakcji odpadów" - jeżeli naklejka z taką informacją pojawi się na naszym kontenerze, to oznacza, że źle posegregowaliśmy śmieci. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to warszawskie urzędy nałożą karę na mieszkańców.

Segregacja odpadów. Znalazłeś taką naklejkę na swoim kontenerze? Możesz sporo zapłacić
Źródło zdjęć: © Urząd Dzielnicy Włochy | Urząd Dzielnicy Włochy
oprac. KRO

02.01.2020 | aktual.: 08.05.2022 17:21

Naklejka będzie informacją dla mieszkańców, ale także ostrzeżeniem, że dochodzi do niewłaściwej segregacji śmieci. Chodzi tutaj o takie sytuacje, kiedy przykładowo w kontenerze na papier pojawią się odpady biologiczne.

Każdy operator nie odbierze w takim wypadku odpadów. Naklei też tę naklejkę, a o całej sytuacji poinformuje władze gminy. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, to gmina rozpocznie postępowanie wyjaśniające i zwiększy opłaty za wywóz odpadów mieszkańcom, którzy nie chcą się podporządkować zasadom segregacji.

A co się stanie z feralnymi odpadami niewłaściwie posegregowanymi? Zostaną one odebrane innego dnia - jak informuje urząd warszawskiej dzielnicy Włochy, operator odbierze je w tym samym dniu, co śmieci spod frakcji zmieszanych.

Dodatkowo jeżeli w kontenerze znajdą się gruz, cegły lub sprzęt elektroniczny, operatorzy nie opróżnią kontenerów. Będą czekać, aż mieszkańcy sami pozbędą się tych odpadów.

Od początku 2020 roku każda gmina w Polsce musi odzyskiwać połowę materiałów z masy odpadów komunalnych. To wydłużony termin, ponieważ początkowo nowe przepisy miały wejść w życie już od 1 stycznia 2019 roku. Jednak dopiero od 2020 roku w całym kraju obowiązuje pięć frakcji odpadów: metale i tworzywa sztuczne (kontenery i kosze koloru żółtego), szkło opakowaniowe (zielone), papier (niebieskie), bioodpady (brązowe) oraz zmieszane/resztkowe (czarne).

"Jeśli sami nie segregujecie, to nie niszczcie pracy innych - nie wrzucajcie śmieci zmieszanych do pojemników na segregację" - pisze na Facebooku Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.

Urząd przypomina również, że odpady wielkogabarytowe mieszkańcy mogą wystawić w miejsce ich odbioru nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem wywozu. Alternatywą jest opcja oddania ich do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

W miejscach odpadów wielkogabarytowych nie mogą się znaleźć elektroodpady, jak i również materiały budowlane i remontowe. Odpady elektryczne należy oddać do punktów zbiórek zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Natomiast baterie oraz przenośne akumulatory do punktów zbiórki materiałów elektrycznych takiego formatu. Leki i termometry rtęciowe powinny trafić do aptek.

W razie jakiejkolwiek wątpliwości, każdy może dowiedzieć się na stronie internetowej naszesmieci.mos.gov.pl, jak odpowiednio segregować odpady. Dla mieszkańców Warszawy ratusz przygotował witrynę: segregujna5.um.warszawa.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)