Trwa ładowanie...
d3oa66k

Sejm/ Komisja za odroczeniem dot. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

Za przesunięciem terminu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego opowiedzieli się w środę posłowie sejmowej komisji rolnictwa. Jak podkreślili, ma to dać czas na przygotowanie nowych przepisów o ochronie ziemi przed wykupem przez obcokrajowców.

Share
d3oa66k

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, obejmująca regulacje obrotu ziemią rolną, miały wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Nowelizacja proponowana przez posłów PiS przesuwa ten termin do 1 maja 2016 r, co w praktyce oznacza, że jeśli w międzyczasie zostaną przygotowane nowe przepisy, nigdy nie zacznie obowiązywać.

Ustawa ma na celu przeciwdziałanie wykupowi ziemi rolnej przez cudzoziemców oraz przeciwdziałanie spekulacji gruntami rolnymi. W październiku podpisał ją prezydent.

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował jednak, że jest przygotowywany projekt ustawy o moratorium na zakup państwowej ziemi; pracuje się nad przepisami dotyczącymi wyłączeń związanych z przeznaczaniem gruntów na cele inwestycyjne np. dla samorządów czy na cele gospodarki mieszkaniowej.

d3oa66k

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski podczas środowego posiedzenia komisji rolnictwa mówił, że do resortu, jak i prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych wpływa tak wiele zastrzeżeń i protestów dotyczących sierpniowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, że niezbędna była jej modyfikacja. Zapewnił, że zmiany będą gotowe do 1 maja.

"Już jutro będę miał wstępne założenia do tej ustawy. W krótkim czasie przyjdziemy z tą ustawą do Sejmu, przedstawimy ją komisji i poprosimy o dyskusję" - mówił wiceszef MRiRW. "Oczywiście uprzednio, w trybie najszybszym, jak to możliwe, przeprowadzimy konsultacje społeczne, bo jeszcze środowiska, które są zainteresowane nową ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, zgłaszają swoje uwagi" - dodał.

"Idziemy w kierunku nowej ustawy, co nie znaczy, że jeśli będą elementy do wybrania z tej z sierpnia 2015 r., tam się nie znajdą. Na pewno to wszystko będzie też analizowane" - podkreślił wiceminister, odpowiadając na pytania posłów.

Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) - wnioskodawcy projektu odroczenia ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - jeżeli przepisy mają przez wiele lat regulować obrót ziemią w Polsce i gwarantować, że będą wspierać gospodarstwa rodzinne i zapobiegną wykupowi ziemi przez obcokrajowców, to "tę ustawę trzeba napisać na nowo bądź przynajmniej bardzo mocno poprawić".

d3oa66k

Dlatego właśnie grupa posłów PiS na prośbę ministra rolnictwa zgłosiła odroczenie terminu wejścia w życie ustawy w formie nowelizacji. "Uzasadnienie tego projektu nie jest skomplikowane - chcemy wydłużyć wejście w życie tej ustawy do maja 2016 r., dając rządowi te niezbędne miesiące na przygotowanie istotnych zmian do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego" - podkreślił Ardanowski.

Jest to pierwszy w tej kadencji Sejmu projekt dotyczący rolnictwa. Komisja na posła-sprawozdawcę wybrała Roberta Telusa (PiS).

Zdaniem PiS uchwalona w sierpniu 2015 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego zawiera szereg nowych regulacji w sferze obrotu nieruchomościami rolnymi i nakłada na Agencję Nieruchomości Rolnych nowe obowiązki. Według nich istnieje też potrzeba doprecyzowania niektórych przepisów.

d3oa66k

Podziel się opinią

Share
d3oa66k
d3oa66k