Sejm/ Komisja za większością poprawek do projektów ws. likwidacji MSP
Sejmowa Komisja do spraw Energii i Skarbu Państwa pozytywnie zaopiniowała w środę większość poprawek zgłoszonych do dwóch rządowych projektów ustaw dotyczących likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Odrzuciła wnioski opozycji o odrzucenie projektów w drugim czytaniu.
14.12.2016 17:25
W środę sejmowa Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa rozpatrywała kilkanaście poprawek zgłoszonych we wtorek, w trakcie drugiego czytania dwóch rządowych projektów ustaw: o zasadach zarządzania mieniem państwowym, oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. PiS i Nowoczesna złożyły poprawki, a PO wnioski o odrzucenie w całości projektów tych ustaw. Komisja odrzuciła te wnioski.
Pozytywnie zaopiniowane poprawki mają charakter doprecyzowujący i legislacyjno-redakcyjny.
Zgodnie z projektami, Ministerstwo Skarbu Państwa zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2017 r., co jest zgodne z zapowiedziami premier Beaty Szydło. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił prezes Rady Ministrów.
Rząd przekonuje, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji, administracji, które przynoszą oszczędności. Według szacunków rocznie ma to wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat może dać ok. 1 mld zł.
Projektowane ustawy mają się przyczynić do powstania nowej formuły dbania o majątek Skarbu Państwa. Przepisy mają wprowadzić uprawnienie właścicielskie w stosunku do spółek Skarbu Państwa. Będzie to wykonywać Prezes Rady Ministrów. Rozporządzenie Rady Ministrów ma delegować to zarządzanie poszczególnym ministrom branżowym, którzy na podstawie uchwały Rady Ministrów, czy też delegowania przez Prezesa Rady Ministrów, będą zarządzać spółkami Skarbu Państwa.