Sejm odrzucił projekt ustawy o opodatkowaniu instytucji finansowych

27.04. Warszawa (PAP) - Posłowie odrzucili w piątek w pierwszym czytaniu projekt SLD dotyczący opodatkowania niektórych instytucji finansowych. Podatek miał mieć na celu uzyskanie...

27.04.2012 | aktual.: 27.04.2012 11:38

27.04. Warszawa (PAP) - Posłowie odrzucili w piątek w pierwszym czytaniu projekt SLD dotyczący opodatkowania niektórych instytucji finansowych. Podatek miał mieć na celu uzyskanie dodatkowych przychodów budżetowych.

Za odrzuceniem projektu głosowało 272 posłów, a przeciw było 164. Od głosu wstrzymał się jeden poseł.

Projekt zakładał opodatkowanie niektórych instytucji finansowych w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2015 r., wprowadzając tzw. podatek od instytucji finansowych. Stawka podatku miała wynieść 0,25 proc. podstawy opodatkowania, którą miałaby być suma aktywów wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym.

Podatek miał zostać nałożony m.in. na banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, krajowe i zagraniczne oddziały zakładów ubezpieczeń oraz fundusze inwestycyjne.

W projekcie ustawy zaproponowano, by zwolnienie z podatku przysługiwało tym bankom, które zysk przeznaczają na zwiększenie funduszy własnych.

Autorzy projektu podkreślali, że w związku z przewidywanym zwolnieniem z podatku, trudno jest określić wartość wpływów z opodatkowania instytucji finansowych. Mimo to wartość tych wpływów szacuje się na około 2 mld zł rocznie.

Posłowie PiS i Ruchu Palikota pytali w piątek przed głosowaniem, kiedy resort finansów przedstawi własny projekt ustawy dotyczący podatku bankowego.

Paweł Szałamacha (PiS) przypomniał wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego m.in. z 2010 r. i 2011 r., kiedy mówił, że jego resort pracuje nad podatkiem bankowym. "Jaka jest przyczyna, że za chwilę PO odrzuci drugi już projekt o podatku bankowym? Nasz został odrzucony miesiąc temu" - mówił.

"Ruch Palikota jest za wprowadzeniem podatku bankowego, od transakcji finansowych, podatku zgodnego z ustaleniami unijnymi (...). Jesteśmy przeciwni pomysłom SLD nałożenia dodatkowego opodatkowania, de facto na miliony ciułaczy gromadzących swoje oszczędności np. w funduszach inwestycyjnych" - mówił Wincenty Elsner.

Dariusz Joński (SLD) pytał natomiast premiera Tuska, czemu, kiedy trzeba podnosić podatek VAT z 22 do 23 proc., to koalicja PO-PSL głosują "tak ochoczo". Podał też przykłady m.in. obniżenia zasiłku pogrzebowego, czy wprowadzenia podatku miedziowego. "(...) kiedy trzeba opodatkować finansjerę, to razem z Ruchem Palikota głosujecie przeciw. Panie premierze, dlaczego szukacie oszczędności tylko wśród grupy najbiedniejszych?" - pytał Joński.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski, odnosząc się do pytań, powiedział, że prace nad podatkiem bankowym trwają. Odesłał też na strony internetowe resortu, na której można zobaczyć wyniki tych prac. "To nie jest tak, że tego projektu nie ma. On jest mocno zaawansowany i wkrótce trafi pod obrady Wysokiej Izby (...)" - mówił.

Odniósł się też do projektu SLD. "Jeśli chcemy mieć stabilny system bankowy, nie możemy nakładać tak drastycznych podatków na ten sektor" - podkreślił. (PAP)

rbk/ pad/ mow/ asa/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)