Trwa ładowanie...
d4hxg1o
d4hxg1o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sejm/ Projekt noweli ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie do komisji

Projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ponownie trafi do rozpatrzenia przez komisję rolnictwa i rozwoju wsi - postanowili w środę w Sejmie posłowie. PiS podczas drugiego czytania zgłaszał zastrzeżenia dotyczące handlu rybami wymagającymi wzmożonej ochrony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4hxg1o

Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) zwracał uwagę, że w projekcie ustawy zapisy o pierwszej sprzedaży gatunków ryb, których zasoby wymagają wzmożonej ochrony bądź wzmożonego nadzoru, są sprzeczne z przepisami antymonopolowymi i dają przywileje wąskiej grupie rybaków, zrzeszonych w organizacjach producentów. Według niego są one także sprzeczne z przepisami o swobodzie gospodarczej.

Ograniczenia sprzedaży dorsza ponadto - jak podkreślił - wydłużają drogę tej ryby do konsumenta, a dodatkowo podwyższają jej cenę.

Prawo i Sprawiedliwość oświadczyło, że wstrzyma się od głosowania, jeśli zgłoszona przezeń poprawka nie zostanie wzięta pod uwagę.

d4hxg1o

Poseł Beata Rusinowska (PO) zapowiedziała, że poprawki zgłoszone przez PiS zostaną rozpatrzone na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Zastrzeżenia zgłaszał też klub parlamentarny Zjednoczonej Prawicy. Pozostałe partie opowiedziały się za projektem.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynku rybnego ma m.in. ustanowić mechanizm interwencji na rynku rybnym, co ma przyczynić się do zwiększenia jego stabilności oraz wzrostu rentowności. Zmiany w ustawie, zdaniem autorów, głównie służą dostosowaniu polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, odnoszącego się do wspólnej polityki rybołówstwa oraz wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury. Odnoszą się także do unijnego rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom.

W projekcie zaproponowano nowe zasady wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich. To także ma pozwolić skuteczniej eliminować produkty pochodzące z połowów prowadzonych bezprawnie.

d4hxg1o

Przygotowując projekt MRiRW wskazywało na konieczność zapewnienia wykonalności przepisów nowych rozporządzeń Unii Europejskiej, wprowadzonych w związku z reformą Wspólnej Polityki Rybołówstwa i organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury.

Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) ustanawia zasady zarządzania europejskimi flotami rybackimi i ochrony zasobów rybnych. Ma zapewniać rybakom wszystkich państw UE równy dostęp do wód i łowisk, i umożliwiać pracę w warunkach uczciwej konkurencji.

d4hxg1o

Podziel się opinią

Share
d4hxg1o
d4hxg1o