Sejm przyjął ustawę o sukcesji generalnej, PGNiG może wydzielić detal

Warszawa, 30.05.2014 (ISBnews) - Sejm przyjął ustawę o sukcesji generalnej, umożliwiającą Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG) automatyczne przeniesienie...

30.05.2014 12:06

Warszawa, 30.05.2014 (ISBnews) - Sejm przyjął ustawę o sukcesji generalnej, umożliwiającą Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG)
automatyczne przeniesienie umów z odbiorcami końcowymi na wydzieloną z koncernu spółkę obrotu detalicznego. Zdaniem ekspertów, to racjonalny ruch władzy ustawodawczej, zgodny z oczekiwaniami zarządu PGNiG.

Za ustawą głosowało 243 posłów, przeciw było 142, a 26 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

"Przyjęcie ustawy umożliwiającej podzielenie PGNiG na dwie części, a co za tym idzie przeniesienie umów z odbiorcami końcowymi na wydzieloną z gazowego koncernu spółkę obrotu detalicznego, oceniam pozytywnie. Cieszę się, że jest świadomość tych dwóch obszarów. To racjonalny ruch, zgodny z oczekiwaniami zarządu PGNiG" - skomentował dla agencji ISBnews Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Według niego, rynek gazu w Polsce nie jest jeszcze rynkiem w pełni konkurencyjnym, ale zmierza w tym kierunku. Trzeci pakiet energetyczny zakłada powstanie konkurencyjnego rynku gazu, więc byłoby ciężko wyobrazić sobie, że PGNiG nie uczestniczy w tym procesie na równych zasadach.

"Przyjęcie ustawy to bardzo dobry kierunek" - podkreślił Steinhoff.

W zamyśle ustawodawcy sukcesja generalna umów ma być kolejnym etapem liberalizacji rynku gazu. Dzięki powołanej spółce, która będzie poprzez giełdę kupować gaz od PGNiG, koncern wypełni tzw. obligo gazowe, czyli nałożony na spółkę obowiązek sprzedaży określonej ilości surowca na Towarowej Giełdzie Energii. Sukcesja generalna była już zastosowana w 2007 r. na rynku energii elektrycznej, gdzie za pomocą takiego samego mechanizmu, przy poszanowaniu praw odbiorców, zapewniono wzmocnienie konkurencji na rynku. Pozytywne doświadczenia z tamtą zmianą mogą również przełożyć się na te wynikające z przedmiotowej nowelizacji.

W marcu wiceprezes PGNiG Jerzy Kurella w rozmowie z ISBnews poinformował, że PGNiG Obrót Detaliczny powstanie jeszcze w I połowie roku, a koszty przekształceń, w tym zmiany warunków umów dla 6,5 mln odbiorców, sięgną maksymalnie kilkunastu milionów złotych.

Od września ub.r. obowiązuje tzw. obligo gazowego, czyli obowiązek sprzedaży paliwa poprzez giełdę - do końca 2013 r. - 30%, w 2014 r. - 40%, od 2015 r. - 55% wprowadzonego do sieci wolumenu.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)