Trwa ładowanie...

Sejm skierował projekt ustawy okołobudżetowej do dalszych prac

Sejm skierował do dalszych prac w komisji finansów publicznych projekt ustawy okołobudżetowej na 2014 r. Opozycja miała zastrzeżenia do zmian ws. dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych.

Sejm skierował projekt ustawy okołobudżetowej do dalszych pracŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
dnrcq9h
dnrcq9h

Sejm skierował projekt ustawy okołobudżetowej na 2014 r. do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Projekt zakłada m.in. podwyżkę akcyzy na wódkę i papierosy oraz zamraża wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym dla parlamentarzystów.

Nie uzyskał poparcia wniosek klubów opozycyjnych o odrzucenie projektu; głosowało za nim 196 posłów, przeciw było 231, a jeden wstrzymał się od głosu. Sejm odrzucił ponadto wniosek o dodatkowe skierowanie projektu do komisji polityki społecznej i rodziny. Za wnioskiem głosowało 202 posłów, przeciw było 226, a jeden wstrzymał się od głosu.

Zastrzeżenia opozycji były głównie związane ze zmianami dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych. Rząd zaproponował sztywne kwoty dofinansowania do wynagrodzeń w zależności od stopnia niepełnosprawności, bez względu na to, czy niepełnosprawny zatrudniony jest w zakładzie pracy chronionej, czy na otwartym rynku. W projekcie założono, że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dopłaty określono na poziomach: 480 zł, 960 zł i 1 920 zł.

Jak mówiła w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk, zmiana oznacza, że w przyszłym roku kwoty dofinansowania zostaną "zrównane do niższych kwot obecnego dofinansowania".

dnrcq9h

Rząd przygotował też w projekcie rozwiązania, które mają powiększyć dochody budżetu państwa. Chodzi o podniesienie o 5 proc. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i o 15 proc. na alkohol etylowy. Ta ostatnia zmiana ma dać budżetowi dodatkowe 780 mln zł. W efekcie wzrostu stawek akcyzy cena paczki papierosów ma wzrosnąć o ok. 1 zł, a cena półlitrowej butelki wódki o ok. 1,8 zł.

Osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe nie mogą w przyszłym roku liczyć na podwyżki. Według projektu, ich wynagrodzenia zostaną na tegorocznym poziomie. Zasada ta dotyczy uposażeń oraz diet posłów i senatorów. Zamrożone zostaną też maksymalne pensje osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Ponadto utrzymane na poziomie z 2013 r. zostaną płace w budżetówce oraz fundusz świadczeń socjalnych.

Planowane są też zmiany w Funduszu Pracy. Przewidują one, że kontynuowane będzie finansowanie staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Przewidziano także wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol etylowy.

dnrcq9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnrcq9h