Sejm uchwalił nowelę dot. ulg w akcyzie dla niektórych zakładów energochłonnych

Ze zwolnienia wyrobów węglowych z akcyzy skorzystają te zakłady energochłonne, które zainstalują odpowiednie systemy służące ochronie środowiska lub podwyższeniu efektywności energetycznej, zakłada nowela ustawy o akcyzie uchwalona w piątek przez Sejm.

21.10.2016 10:25

Ustawa została przyjęta jednogłośnie.

Zmiana przygotowana przez resort finansów dotyczy zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych. Polega na połączeniu dwóch punktów jednego z artykułów ustawy - w jeden. W wyniku nowelizacji zwolnieniem objęte będą czynności, których przedmiotem są wyroby węglowe, przeznaczone do celów opałowych przez zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, w którym wprowadzony został w życie system skutkujący osiąganiem celów dotyczących ochrony środowiska, lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Resort finansów wskazał w uzasadnieniu, że obecnie funkcjonują dwa niezależne zwolnienia dla wyrobów węglowych: przeznaczonych do celów opałowych przez zakład energochłonny; przeznaczonych do opału przez podmiot gospodarczy, który wprowadził systemy chroniące środowisko lub prowadzące do podwyższenia efektywności energetycznej. Taka konstrukcja została zakwestionowana przez Komisję Europejską, która uznała, iż zwolnienie jest zbyt szerokie.

Według resortu finansów wdrożenie zmian pozwoli uniknąć wszczęcia przez KE formalnego postępowania przeciwko Polsce, co mogłoby narazić nasz kraj na kary finansowe.

Po nowelizacji ze zwolnienia nie będą mogły korzystać podmioty, które zainstalowały system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, ale nie są zakładami energochłonnymi. Natomiast zakłady energochłonne, które nie mają odpowiednich systemów, aby skorzystać ze zwolnienia, będą musiały je wprowadzić.

W przypadku podmiotów, które są zakładami energochłonnymi i wprowadziły system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej - nic się nie zmieni.

W Ocenie Skutków Regulacji wyjaśniono, że wejście w życie zmiany ustawy może zwiększyć dochody budżetu państwa o ok. 25 mln zł rocznie, a w 2017 r. o ok. 10 mln zł. Obecnie z takich ulg korzysta ok. 300 podmiotów, ale MF szacuje, że po wprowadzeniu zmian ich liczba może spaść o połowę.

Jednocześnie, zdaniem MF, nowa regulacja powinna przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego - będzie oddziaływać na podmioty energochłonne, motywując je do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia negatywnego wpływu ich działalności na środowisko.

Zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2017 r.

Zgodnie z ustawą o akcyzie zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe, to "podmiot, u którego udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 10 proc. w roku poprzedzającym rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział". Ustawa mówi, że zakład taki "nie może być mniejszy niż zorganizowana część przedsiębiorstwa, rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania".

Ponadto, według ustawy o akcyzie, zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe - to także podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który uruchamia nową instalację wykorzystującą wyroby węglowe. Ustawa zastrzega, że podmiot taki musi złożyć w urzędzie celnym stosowne oświadczenie o planowanym osiągnięciu 10-proc. udziału zakupów węglowych w wartości produkcji sprzedanej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)