Trwa ładowanie...
lasy państwowe
24-01-2014 14:50

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o Lasach Państwowych

Posłowie uchwalili w piątek nowelizację ustawy o lasach, która zakłada, że Lasy Państwowe w latach 2014-2015 wpłacą do budżetu państwa 1,6 mld zł. Środki te mają być przeznaczone na budowę i przebudowę dróg lokalnych.

Share
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o Lasach PaństwowychŹródło: AFP, fot: Karen Bleier
dd24d3l

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 230 posłów, 207 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Rządowa nowelizacja przewiduje, że Lasy Państwowe w tym i przyszłym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Z kolei od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Podczas piątkowych głosowań w Sejmie posłowie przyjęli też jedną z senackich poprawek do budżetu na 2014 rok, która mówi właśnie o wpłacie w tym roku do budżetu 800 mln zł przez LP.

Premier Donald Tusk był w piątek po głosowaniach pytany o to, czy uchwalanie tej ustawy ma związek ze zbliżającymi się wyborami. - Najbliższe wybory są europejskie, z tego co wiem. Więc gdybyśmy chcieli w Europie budować drogi za te pieniądze, to może tego typu interpretacja miałaby sens - ironizował premier.

dd24d3l

Zaznaczył, że program budowy i przebudowy dróg lokalnych jest dla Polski ważny i stanowi uzupełnienie programu budowy dróg krajowych i autostrad i to z tych dróg na co dzień korzysta większość Polaków. Jak dowodził szef rządu, program budowy dróg stymuluje także polską gospodarkę i rynek pracy, ponieważ te odcinki są na ogół budowane przez polskie małe i średnie firmy.

Wszyscy posłowie opozycji krytykowali tryb pracy nad nowelą ustawy o lasach - szczególnie to, że pierwsze i drugie czytanie w Sejmie odbyło się jednego dnia - w czwartek, a głosowanie zaplanowano już na następny dzień.

Tuż przed piątkowym głosowaniem Andrzej Romanek z Solidarnej Polski nazwał tryb prac nad nowelą "legislacyjnym barbarzyństwem". - Pan, panie premierze, przejdzie do historii jako Donan Barbarzyńca - mówił poseł SP.

Natomiast poseł PiS Andrzej Duda stwierdził, że nowela ta jest kolejnym przykładem, jak rządząca koalicja przeprowadza "demontaż" kraju. - Tak trzeba to po imieniu nazwać - ograbia się z pieniędzy dobrze funkcjonującą instytucję, aby zasypywać nimi dziurę budżetową, którą sami zrobiliście - mówił poseł zwracając się do rządu.

dd24d3l

Posłowie opozycji podkreślali ponadto, że nowela budzi wątpliwości konstytucyjne, gdyż przewiduje nałożenie w danym roku podatkowym daniny, którą firma będzie musiała zapłacić. Podkreślali też, że nowe przepisy zmierzają do destabilizacji Lasów Państwowych.

Minister środowiska Maciej Grabowski odnosząc się do tych zarzutów powiedział, że Lasy Państwowe nie są właścicielem lasów, gdyż "jest to własność nas wszystkich". - Wartość tych lasów, które są w zarządzie Lasów Państwowych, to ok. 400 mld zł i charakter tej wpłaty to jest taka quasi dywidenda od zarządu tym wielkim majątkiem - mówił.

Powołując się na bilans Lasów Państwowych dodał, że na koniec 2012 r. ich krótkoterminowe aktywa finansowe (środki na rachunkach bankowych) wynosiły 3 mld 81 mln 817 tys. zł. - Mówimy w tej chwili o przekazaniu 800 mln zł z tych ponad 3 mld zł. Teza o tym, że spowoduje to destabilizację i złe funkcjonowanie Lasów kompletnie nie ma się do faktów - podkreślił.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie większość posłów przeciwna była wnioskom o odrzucenie nowelizacji, które złożyli posłowie PiS oraz Solidarna Polska. Przed głosowaniem o odrzucenie tych wniosków sprawozdawca połączonych komisji finansów i środowiska Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że odrzucenie noweli oznaczałoby nieprzekazanie 650 mln zł na drogi lokalne oraz niezmniejszenie deficytu o 150 mln zł.

dd24d3l

Sejm odrzucił też poprawki Twojego Ruchu oraz SLD, które mówiły m.in. o przesunięciu pierwszej wpłaty do budżetu na 2015 r.

We wtorek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił projekt zmiany konstytucji ws. Lasów Państwowych. Napisano w nim, że są one dobrem wspólnym i podlegają szczególnej ochronie oraz że nie podlegają przekształceniom własnościowym, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Dzień później Tusk mówił, że dzięki poprawce nikt nie będzie sugerował prywatyzacji Lasów Państwowych. Wyraził nadzieję, że zostanie ona uchwalona w szybkim trybie.

dd24d3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd24d3l
dd24d3l