Sejm uchwalił zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych
Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o ochronie zdrowia wprowadzającą zakaz palenia papierosów w niektórych miejscach publicznych. Za zmianami głosowało 217 posłów, 165 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.
Projekt przygotowanej przez sejmową komisję zdrowia i popieranej przez rząd noweli ustawy wprowadzał całkowity zakaz palenia m.in. w barach, restauracjach, dyskotekach, środkach transportu publicznego (w tym w taksówkach i samochodach służbowych), szpitalach i ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci (np. na plażach).
Przyjęta w czwartek w Sejmie poprawka mniejszości złagodziła niektóre z tych propozycji. Zakłada, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kw. będą mogli zdecydować czy ich lokale będą w całości przeznaczone wyłącznie dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach (powyżej 100 mkw.) właściciel będzie mógł wydzielić sale dla palących.
Palenie byłoby dopuszczalne w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach, uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych. Za złamanie zakazu palaczowi groziłoby 500 zł mandatu. Za nieumieszczenie w lokalu lub pojeździe informacji o zakazie palenia - grzywna. Ustawa przewiduje też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet, dopuszcza natomiast produkcję i wprowadzanie do obrotu tzw. e-papierosów.