Trwa ładowanie...
dbi86bz

Sejm za drugim czytaniem projektu dot. podatku od ukrywanych dochodów

Jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejm przeprowadzi drugie czytanie rządowego projektu dotyczącego podatku od ukrywanych dochodów - zdecydowali w środę wieczorem posłowie.

Share
dbi86bz

Za przeprowadzeniem drugiego czytania projektu głosowało 236 posłów, 200 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Debatę zaplanowano na czwartkowe popołudnie.

Zgodnie z projektem do przychodów, które nie mają pokrycia w ujawnionych źródłach, będą zaliczane przychody ze źródła ujawnionego przez podatnika, ale w nieprawidłowej wysokości.

Natomiast przychodami pochodzącymi z nieujawnionych źródeł będą przychody ze źródeł niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowy lub kontrolę skarbową.

dbi86bz

Przychodami nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych przez podatnika źródłach lub pochodzącymi ze źródeł nieujawnionych będzie wysokość odpowiadająca nadwyżce wydatku poniesionego w roku podatkowym (tj. w roku kalendarzowym) nad przychodami (dochodami)
opodatkowanymi lub nie, uzyskanymi przed poniesieniem tego wydatku.

Podstawą opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych będzie w danym roku podatkowym nadwyżka wydatków nad przychodami opodatkowanymi lub nie.

Obowiązywać ma reguła, zgodnie z którą organy podatkowe będą dążyć do ustalenia źródeł pochodzenia przychodów, określenia ich prawidłowej wysokości i opodatkowania właściwym podatkiem.

Zdaniem rządu zmiany mają rolę prewencyjną - powinny mobilizować podatników do uczciwego rozliczania się z fiskusem.

dbi86bz

Podziel się opinią

Share
dbi86bz
dbi86bz