Sejm za nowelą dotyczącą współpracy transgranicznej instytucji UE

Usprawnienie współpracy transgranicznej między instytucjami w Unii Europejskiej zakłada nowelizacja ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej, którą w piątek przyjął Sejm.

11.09.2015 15:50

Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) to - jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) - instrument prawny wprowadzony przez Unię Europejską. "Ma on ułatwić współpracę terytorialną i służyć wzmacnianiu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE" - wskazuje CIR.

W każdym EUWT uczestniczą partnerzy z co najmniej dwóch państw. Rejestr wszystkich istniejących EUWT prowadzi Komitet Regionów. Według CIR, do końca 2013 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano 45 ugrupowań, w tym 3 EUWT z udziałem polskich podmiotów: Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy, Tatry i Tritia.

Projekt doprecyzowuje zasady zakładania i przystępowania do EUWT. Regulacja wprowadza mechanizm tzw. milczącej zgody na przystąpienie do EUWT. Oznacza to, że odpowiednie władze wydające zgodę zainteresowanym instytucjom na udział w EUWT mają maksymalnie sześć miesięcy - od momentu otrzymania wniosku w tej sprawie - na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Po przekroczeniu tego terminu decyzję władzy uznaje się za pozytywną, chyba że instytucje tworzące EUWT nie udzielą odpowiedzi na wcześniej zgłaszane pytania i wątpliwości.

W projekcie doprecyzowano regulacje dotyczące prowadzenia rejestru EUWT w Polsce. Rejestr ma być jawny i prowadzony przez ministra spraw zagranicznych w formie elektronicznej. Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej mogą być zakładane przede wszystkim przez samorządy, władze państwowe i instytucje przez nie powołane, np. przedsiębiorstwa wykonujące działania dla dobra wspólnego czy stowarzyszenia.

Rozszerzono katalog potencjalnych członków EUWT o przedsiębiorstwa publiczne i realizujące usługi o ogólnym interesie gospodarczym, co oznacza, że więcej podmiotów będzie mogło uczestniczyć w EUWT. Procedura przystępowania do EUWT tych podmiotów będzie analogiczna do stosowanej wobec jednostek samorządu terytorialnego.

Zgody na przystępowanie do EUWT przez polskie instytucje wydaje Rada Ministrów (w przypadku członkostwa Polski i władz państwowych) i Ministerstwo Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z resortami: spraw wewnętrznych, finansów oraz infrastruktury i rozwoju (dla pozostałych podmiotów).

Za zmianami w ustawie głosowało 275 posłów, przeciw było 147, zaś 5 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)