Trwa ładowanie...
d2yjsur

Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych

Grunty rolne o obszarze do 0,5 ha będzie można przeznaczać np. pod budownictwo bez zgody ministra rolnictwa - taki ma być skutek uchwalonej we wtorek nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm znowelizował ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych
(AFP, Fot: Karen Bleier)
d2yjsur

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 286 posłów, 146 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Zdaniem PiS nowelizacja umożliwi stawianie na tych gruntach - bez zezwolenia - wiatraków. Ustawa otwiera szeroko bramę dla nieograniczonej budowy wiatraków - przekonywał przed głosowaniem poseł PiS Henryk Kowalczyk. Przedstawiciel rządu zapewnił jednak, że nie ma takiego zagrożenia.

d2yjsur

Nowelizację przygotowali posłowie PSL. Jak wskazali w jej uzasadnieniu, obecnie obowiązujące przepisy, które nakazują uzyskanie zgody ministra rolnictwa na każdorazowe przekształcenie gruntów rolnych klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, przyniosły negatywne skutki dla planowanych inwestycji budowlanych na tych terenach.

Zdaniem wnioskodawców obecne przepisy powodują też problemy z uchwalaniem i wykonywaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w gminach wiejskich i podmiejskich, czy uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

d2yjsur

Podziel się opinią

Share
d2yjsur
d2yjsur