Trwa ładowanie...
d2qdaqn
28-01-2016 12:50

Sejmowa komisja pozytywnie o kandydacie na nowego Głównego Inspektora Pracy

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek odwołanie z funkcji Głównego Inspektora Pracy Iwony Hickiewicz i powołanie na jej miejsce Romana Giedrojcia. Głównego Inspektora Pracy powołuje marszałek Sejmu.

d2qdaqn
d2qdaqn

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej.

Przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS) poinformował, że dotychczasowa Głowna Inspektor Pracy złożyła 19 stycznia pismo, w którym poinformowała o rezygnacji z funkcji ze względów osobistych. Hickiewicz na swoje stanowisko została powołana w lipcu 2012 roku przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Za kandydaturą Romana Giedrojcia zagłosowało 9 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna posłanka wstrzymała się od głosu.

Szarama poinformował po głosowaniu, że teraz wnioski komisji zostaną przekazane marszałkowi Sejmu. W trakcie posiedzenia komisji kandydat na Głównego Inspektora Pracy powiedział, że chce przede wszystkim zwiększyć skuteczność inspekcji pracy, tak by lepiej walczyć z patologiami na rynku pracy.

d2qdaqn

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ochrony Pracy kandydat na Głównego Inspektora Pracy wskazywał także na potrzebę odbiurokratyzowania pracy inspektora, który nierzadko tylko 30 proc. swego czasu przeznacza na kontrolę, gdyż 70 proc. musi poświęcić załatwianiu obowiązków administracyjnych. Mówił też o konieczności wprowadzenia systemu cyklicznego kontrolowania przedsiębiorstw, tak aby inspektorzy sprawdzali warunki pracy w poszczególnych firmach co najmniej raz na pięć lat.

We wtorek Rada Ochrony Pracy także pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Giedrojcia na Głównego Inspektora Pracy.

d2qdaqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qdaqn