Trwa ładowanie...

Sekretarka, asystentka zarządu, dyrektor ds. administracyjnych. Sprawdzamy zarobki

25 kwietnia obchodzimy Dzień Sekretarki i z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć wynagrodzeniom na tym stanowisku. Te zależą przede wszystkim od wielkości firmy i regionu. Pieniądze na starcie nie są wysokie, ale awans na asystentkę zarządu oznacza już odczuwalną różnicę.

Sekretarka, asystentka zarządu, dyrektor ds. administracyjnych. Sprawdzamy zarobkiŹródło: biuro, fot: Tom Merton
d4em4ym

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta praca oznaczała prestiż, możliwość uczestniczenia w eleganckich spotkaniach, negocjacjach na wysokich szczeblach, nierzadko – zagraniczne wyjazdy. Aby przejść przez gęste sito rekrutacji, kandydatki uczęszczały na specjalne kursy, na których uczyły się szybkiego pisania na maszynie, etykiety biznesowej, zarządzania korespondencją.

Mowa o sekretarkach, których dzień dziś właśnie przypada. Wprawdzie coraz częściej określane są mianem specjalistów ds. administracyjnych albo kierowników pionu administracyjnego (a w użyciu są też angielskie odpowiedniki), a prestiż już nie tak wysoki jak niegdyś, to jedno nie uległo zmianie – bez umiejącej sprawnie zarządzać pracą sekretariatu osoby, firma polegnie z kretesem.

"Ja jestem twoją krową mleczną, Temidą jestem w każdych sporach, ja jestem władzą ostateczną" – śpiewała Maryla Rodowicz w hymnie polskich recepcjonistek. Choć na sekretarkach spoczywa duży ciężar, a natłok zajęć raczej nie pozwala na długie plotkowanie i przeciągające się godziny na kawę, sekretarki nie znajdują się wysoko w hierarchii wynagrodzeń.

Sekretarka: trochę ponad 2 tys. zł na pasku wynagrodzeń

Wysokość typowego wynagrodzenia, na które można liczyć na tym stanowisku, sprawdziła firma Sedlak & Sedlak. W ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zebrała informacje o zarobkach 2 116 sekretarek. Dane opublikowano w styczniu 2018 r.

W swoich badaniach firma nie posługuje się średnią, lecz medianą. Ta wynosi 2 648 zł brutto, co oznacza, że połowa badanych zarabia mniej, a druga połowa – więcej.

d4em4ym

25 proc. najgorzej wynagradzanych sekretarek zarabia poniżej 2 200 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 296 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych sekretarek.

Zobacz też: Etatowcy dostaną wyższe emerytury niż pracujący na umowach cywilnych. Różnica wyniesie kilkaset złotych

Niewysokie wynagrodzenia nie są równoważone przez dodatkowe świadczenia. Z badania wynika, że zaledwie 9 proc. ankietowanych otrzymało karnety na zajęcia sportowe, a 8 proc. korzysta z prywatnej opieki zdrowotnej. Służbowy telefon komórkowy ma do dyspozycji 14 proc. sekretarek.
Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od wielkości firmy i regionu, w którym znajduje się biuro. Władająca dwoma językami sekretarka w dużej warszawskiej korporacji zarobi więcej niż pracownica małej firmy transportowej na Warmii.

Nowa nazwa na wizytówce oznacza większe pieniądze

Nawyższe wynagrodzenie może liczyć asystentka prezesa lub zarządu. Do jej obowiązków należy m.in. przygotowanie niezbędnej dokumentacji i informacji na spotkania dyrektora i zarządu, prowadzenie kluczowej korespondencji, tłumaczenia na język obcy bieżących wiadomości i raportów.

d4em4ym

Mediana ich zarobków wynosi 3 707 zł brutto. 25 proc. najgorzej wynagradzanych asystentów lub asystentek zarządu, prezesa, dyrektora zarabia poniżej 2 965 zł brutto. Na zarobki powyżej 4 754 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych asystentów zarządu, prezesa, dyrektora.

Asystentki mogą liczyć na więcej świadczeń pozapłacowych niż sekretarki. Z badania przeprowadzonego na próbie 1 665 osób wynika, że blisko połowa ma do dyspozycji telefon komórkowy, 28 proc. respondentów zostało wyposażonych w laptop, a 24 proc. korzysta z prywatnej opieki medycznej.

Dyrektor ds. administracyjnych, do obowiązków którego należy m.in. zarządzanie wszystkimi działami firmy w zakresie administracyjnym, wyrażanie zgody na wydatki z budżetu i nadzór nad prawidłowym przebiegiem obsługi administracyjnej firmy, może liczyć na 7 511 zł brutto. 25 proc. najlepiej opłacanych dyrektorów ds. administracyjnych może liczyć na wynagrodzenie przekraczające 11 386 zł brutto.

Jak łatwo się domyślić, dyrektorzy korzystają z pakietu dodatkowych świadczeń: komputer przenośny, telefon, do tego 23 proc. może liczyć na ryczałt na paliwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4em4ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4em4ym