Trwa ładowanie...

Senacka komisja finansów za dwiema poprawkami do nowelizacji budżetu

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za dwiema poprawkami do noweli budżetu na 2013 r. Mają one doprowadzić do zgodności pod względem legislacyjnym zmianę dot. zwiększenia środków na pożyczki dla samorządu terytorialnego.

Share
Senacka komisja finansów za dwiema poprawkami do nowelizacji budżetuŹródło: Thinkstockphotos
d2a4qci

0 Poprawki dostosowują pod względem legislacyjnym zapisy dotyczące zwiększenia pożyczki dla samorządów. Zmiana była konieczna, bowiem poprawka przyjęta przez Sejm (zwiększająca o 220 mln zł kwotę pożyczek dla samorządów - PAP) została źle zredagowana. Spowodowałaby, że województwo mazowieckie nie mogłoby skorzystać z pożyczki - powiedział PAP przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Kazimierz Kleina.

Zgodnie z zaproponowaną przez komisję poprawką do tekstowej części ustawy o 220 mln zł wzrośnie łączna kwota planowanych przychodów budżetu państwa (wyniesie 349 mld 377 mln 337 tys. zł) oraz planowane saldo przychodów i rozchodów budżetu państwa (45 mld 410 mln 452 tys. zł). Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą przychody mają wynieść 349 mld 157 mln 337 tys. zł, a saldo przychodów i rozchodów budżetu 45 mld 410 mln 452 tys. zł.

W ubiegły piątek Sejm znowelizował budżet na 2013 r., zwiększając dopuszczalny deficyt mniej więcej o 16 mld zł do 51,5 mld zł. Powodem zmiany są - jak tłumaczył rząd - istotnie niższe od zakładanych tegoroczne wpływy podatkowe budżetu państwa.

d2a4qci

Sejm, wbrew rekomendacji komisji finansów publicznych i stanowisku Ministerstwa Finansów, przyjął zgłoszoną przez PSL poprawkę, która zwiększa o 220 mln zł (do 320 mln zł) kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów. 220 mln zł potrzebuje województwo mazowieckie, by wywiązać się z obowiązku wpłaty janosikowego.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest województwo mazowieckie. W tym roku ma oddać ze swoich dochodów 661 mln zł w miesięcznych ratach w wysokości ok. 55 mln zł. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie nie ma z czego płacić janosikowego. Ostatnie raty daniny samorząd zapłacił z kredytu w wysokości 200 mln zł.

W poniedziałek marszałek Mazowsza Adam Struzik poinformował, że zarząd województwa mazowieckiego wpłaci do budżetu 127 tys. 318 zł 48 gr janosikowego, bowiem tylko taką kwotą w poniedziałek samorząd dysponował. Struzik dodał, że w związku z tym stan konta województwa wyniesie zero. Zapowiedział, że kolejne przelewy janosikowego będą dokonywane sukcesywnie, wraz z uzyskiwaniem przez województwo dodatkowych dochodów. Na janosikowe będą przekazywane nadwyżki pozostałe po realizacji przez samorząd niezbędnych zadań ustawowych.

Nowelizacja budżetu na 2013 r. ma powiększyć tegoroczny deficyt mniej więcej o 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności. Powodem nowelizacji są niższe, niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec. W ustawie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Nowelizacją budżetu Senat zajmie się na najbliższym posiedzeniu plenarnym, które zaplanowano na czwartek i piątek.

d2a4qci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4qci
d2a4qci