Trwa ładowanie...

Senacka komisja za przyjęciem noweli mundurówek bez poprawek

"Za" głosowało trzech senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Senacka komisja za przyjęciem noweli mundurówek bez poprawekŹródło: PAP
d1ezwim
d1ezwim

Senacka komisja praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem - bez poprawek - noweli ustawy o emeryturach mundurowych. Zakłada ona, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.

Wniosek o przyjęcie nowelizacji ustawy zgłosił przewodniczący komisji Michał Seweryński (PiS). "Za" głosowało trzech senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej Seweryński mówił, że każda ze służb mundurowych ma swoją specyfikę i różni się od innych grup zawodowych. "Służby mają podstawy, żeby różnić się od systemu powszechnego. Jest demagogią mówić, żeby wszyscy mieli jednakowe emerytury na jednakowych zasadach" - powiedział Seweryński. Podkreślił jednak, że przepisy regulujące emerytury mundurowe wymagają zmian systemowych.

"Ta ustawa zabiera służbom mundurowym to wszystko, nie proponując nic w zamian. To źle służy rozwojowi służb mundurowych i dlatego uważam, że powinniśmy odrzucić całą tę ustawę" - powiedział z kolei Robert Adam Mamątow (PiS).

d1ezwim

Kazimierz Kutz (niezal.), który poparł nowelizację, opowiedział się za rozszerzeniem jej zapisów na Służbę Celną oraz o Straż Marszałkowską. Podkreślał, że wykonują oni ważną i niebezpieczną pracę. W tym kontekście Kutz nawiązał do blokady Sejmu, zorganizowanej w piątek przez NSZZ "Solidarność". Solidarność protestowała przeciwko zmianom w systemie emerytalnym.

Bohdan Józef Paszkowski (PiS) pytał czy podczas prac senackich możliwe jest rozszerzenie zapisów nowelizacji o Służbę Celną oraz o Straż Marszałkowską. W odpowiedzi przedstawiciele biura legislacyjnego komisji senackiej odparli, że nie, ponieważ przekracza to zakres nowelizowanych przepisów.

Odpowiadający m.in. za policję wiceszef MSW Michał Deskur powtórzył, że uchwalone przez Sejm rozwiązania stanowią kompromis pomiędzy stanowiskiem prezentowanym przez przedstawicieli służb mundurowych a postulatami włączenia żołnierzy i funkcjonariuszy do powszechnego systemu emerytalnego.

Deskur podkreślił, że zmiany obejmą osoby, które rozpoczną służbę od 2013 roku. "Osoby, które do służby wstąpiły lub wstąpią przed tą datą będą miały zagwarantowane prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach" - powiedział wiceszef MSW.

d1ezwim

W czwartek nowelizacją ma zająć się senacka komisja polityki społecznej a w piątek senacka komisja obrony.

W piątek Sejm przegłosował reformę emerytur mundurowych. Funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Posłowie przyjęli reformę autorstwa MSW. Resort finansów proponował włączenie mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego. Jednak ta propozycja nie została przyjęta przez Radę Ministrów.

Dalej idących zmian w mundurowym systemie emerytalnym niż przyjęte w piątek w Sejmie chciało ministerstwo finansów. Szef resortu finansów Jacek Rostowski początkowo wskazywał, że funkcjonariusze wstępujący do służby powinni być włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Kolejny wariant przedstawiony przez Ministerstwo Finansów zakładał, że funkcjonariusze będą nabywali uprawnienia emerytalne po 60. roku życia, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 30 lat.

d1ezwim

Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Według noweli emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat. Wtedy emerytura wynosić 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75 proc. ostatniej pensji.

d1ezwim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ezwim