Trwa ładowanie...
d10oi6i

Senackie komisje za przyjęciem ustawy o nasiennictwie bez poprawek

Senackie komisje rolnictwa oraz środowiska rekomendują przyjęcie ustawy o nasiennictwie bez poprawek. Ustawa dotyczy m.in. rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie.

Share
d10oi6i

Poprawki zostały zgłoszone przez posłów opozycji podczas czwartkowej debaty na plenarnym posiedzeniu Senatu. W piątek rano zajęły się nimi połączone komisje rolnictwa i środowiska.

W pierwszej kolejności głosowano nad wnioskiem o odrzucenie ustawy. Ta propozycja nie została zaakceptowana przez większość senatorów. Głosowało 15 osób; 5 z PiS było za przyjęciem wniosków, pozostali za jego odrzuceniem.

Następnie głosowano nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziesięciu senatorów było za, a pozostałych 5 - przeciw. Wobec tego, że ten wniosek przeszedł, nie głosowano już 37 poprawek.

Ustawa o nasiennictwie zawiera zaledwie dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich. Ustanawia ona zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, a także przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

d10oi6i

Jak mówił w czwartek senator Ireneusz Niewiarowski (PO), obecnie obowiązujące prawo nie dopuszcza rejestracji roślin GMO, ale prawo to jest nieskuteczne. Można bowiem zarejestrować odmianę GMO w innym kraju członkowskim UE; wówczas wpisywana jest ona w katalogu europejskim i jej uprawa jest legalna na obszarze Unii. Według obecnych przepisów w naszym kraju nie można nasionami GMO handlować, ale można je nabyć za granicą i wysiać na własny użytek.

Odmiennego zdania co do niedawno uchwalonej ustawy byli senatorowie opozycji, którzy już podczas wcześniejszych prac w senackiej komisji rolnictwa złożyli liczne poprawki. Najdalej idąca mówiła o odrzuceniu całej ustawy. "W imieniu mniejszości komisji składam wniosek o odrzucenie ustawy. Uzasadniam to tym, że z Sejmu wyszła ustawa inna niż projekt, który złożył pan prezydent. Tamten projekt zakazywał sprowadzania odmian genetycznie modyfikowanych i obrotu nimi w naszym kraju, natomiast ta ustawa to zmienia i dopuszcza taką możliwość" - mówił w czwartek podczas senackiej debaty senator Henryk Górski (PiS), reprezentujący mniejszość komisji rolnictwa.

Sejm w listopadzie uchwalił ustawę o nasiennictwie. Autorem projektu był prezydent Bronisław Komorowski. Jednak podczas prac sejmowych projekt został zmieniony. Wykreślono przepisy zakazujące rejestracji i obrotu GMO, natomiast wprowadzone zostały rządowe propozycje dotyczące m.in. upoważnienia dla Rady Ministrów do wydania rozporządzeń zakazujących w Polsce uprawy roślin GMO kukurydzy MON 810 oraz ziemniaków amflora.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się w piątek po południu. Przyjęcie ustawy bez poprawek oznacza, że trafi ona od razu na biurko prezydenta.

d10oi6i

Podziel się opinią

Share
d10oi6i
d10oi6i