Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o VAT
Senat nie zgłosił w piątek poprawek do nowelizacji ustawy o VAT, która ma ukrócić oszustwa i wyłudzenia podatkowe m.in. w handlu stalą. Przewiduje ona m.in. wprowadzenie zmian w naliczaniu podatku oraz tzw. odpowiedzialność solidarną podatników.
09.08.2013 | aktual.: 09.08.2013 10:52
Za przyjęciem nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 58 senatorów, a 26 było przeciw.
Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej ma przeciwdziałać nadużyciom podatkowym w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi.
Ustawa przewiduje trzy zasadnicze rozwiązania. Przede wszystkim rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-em (w tej procedurze nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Mechanizmem tym mają też być objęte niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury oraz niektóre surowce wtórne.
Wprowadza też instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, w transakcjach "towarami wrażliwymi". Zaproponowano także skrócenie do miesiąca rozliczeń VAT w obrocie tymi towarami.
Podczas prac nad nowelizacją Sejm wprowadził poprawki dotyczące zwolnienia od podatku produktów i usług firm przekazujących towary spożywcze na potrzeby działalności charytatywnej na krótko przed upływem okresu ważności tych towarów. Dotychczas do tego byli upoważnieni tylko producenci. W przypadku wykorzystania przez organizacje pożytku publicznego tych towarów do innego niż przeznaczony celu - niezgodnie z celem charytatywnym - konsekwencje podatkowe będą ponosić te organizacje charytatywne.
Senat odrzucił w piątek poprawki zgłoszone przez Wiesława Dobkowskiego (PiS) i Marka Martynowskiego (PiS) w tym dotyczące regulacji związanych z odpowiedzialnością solidarną podatników. Przewidywały one m.in., że odpowiedzialność taką można by zastosować w przypadku, gdyby cena towaru była rażąco niższa od cen rynkowych, a nie, gdy nie miałaby ona uzasadnienia ekonomicznego, jak zdecydował Sejm.
Przepadła też poprawka rozszerzające listę towarów objętych procedurą odwróconego VAT-u o wyroby aluminiowe.
Zmiany dotyczące opodatkowania obrotu stalą od dłuższego czasu postulowała branża hutnicza, widząc w nich remedium na nieuczciwą konkurencję. Zgodnie z danymi MF sprzed kilku miesięcy, 60 zakończonych kontroli skarbowych dotyczących lat 2012-2013 w handlu stalą ujawniło wyłudzenia ok. 130 mln zł VAT. Szacowana skala wyłudzeń ujawnionych razem z kontrolami, które ciągle trwają, może wynieść ok. 500 mln zł.
Według resortu finansów zmiany wpłyną pozytywnie na dochody budżetu państwa. Według ministerstwa skorzystają też uczciwi przedsiębiorcy, bowiem oszustwa podatkowe ograniczają konkurencję na rynku i ich możliwości działania.