Trwa ładowanie...
d4qbn2u

Senat za odłożeniem reformy administracji podatkowej

Odłożenie do 1 lipca 2016 r. wejścia w życie najważniejszych przepisów ustawy o administracji podatkowej, zakłada nowela zaakceptowana w piątek bez poprawek przez Senat. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Share
d4qbn2u

Za przyjęciem noweli ustawy o administracji podatkowej było 58 senatorów, 29 było przeciw.

W toku prac senatorowie PiS oraz wiceminister finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś przekonywali, że wejście w życie nowych przepisów trzeba opóźnić o pół roku, bo urzędy skarbowe nie są jeszcze gotowe do ich wdrożenia. "Pracownicy urzędów skarbowych twierdzą, że wejście w życie ustawy już 1 stycznia 2016 roku zdezorganizuje pracę tych urzędów" - mówił Banaś.

Senatorowie z PO krytykowali nowelę, twierdząc, że w rzeczywistości chodzi o przygotowanie w ciągu najbliższego pół roku nowej ustawy, która nie będzie się kierować filozofią, iż zdecydowana większość podatników jest uczciwa.

d4qbn2u

Ustawa o administracji podatkowej z lipca 2015 r. przewiduje utworzenie funkcji tzw. asystenta podatkowego. Asystenci mają pomagać zaczynającym działalność gospodarczą przedsiębiorcom w wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych przez pierwsze 18 miesięcy działalności. Doradztwo ma objąć m.in. pomoc w wypełnianiu dokumentów, przypominanie o terminach ich składania, zasadach korzystania z ulg. Ma też pomagać zorientować się w rodzajach spraw załatwianych w innych instytucjach.

Oprócz nowego określenia zadań i organizacji administracji podatkowej ustawa wprowadza też system obsługi i wsparcia podatnika. Do tych zadań przekierowana ma zostać część pracowników, zastosowanie znajdą też narzędzia informatyczne.

Utworzone mają zostać centra obsługi podatnika, w których niezależnie od właściwości miejscowej organu podatkowego, pracownicy administracji podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, udzielać wyjaśnień w zakresie przepisów prawa podatkowego, w tym także podmiotom, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą.

Ma być stworzone specjalne narzędzie informatyczne - Centralny Rejestr Danych Podatkowych, który ma umożliwić wymianę informacji bezpośrednio między urzędami i obsługę podatników niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Stworzenie elektronicznej bazy wiedzy administracji podatkowej ma zapewnić dostęp do jednolitej i powszechnie dostępnej informacji podatkowej.

d4qbn2u

Do zadań administracji podatkowej ma też należeć pobór niepodatkowych należności budżetu, w tym mandatów.

W ustawie zawarto regulacje dotyczące pracowników administracji podatkowej i nowe zasady naboru na niektóre stanowiska: dyrektora Izby Skarbowej, dyrektora Biura Krajowej Informacji Podatkowej i Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ponadto powołany ma zostać szef administracji podatkowej, przy pomocy którego minister finansów będzie mógł sprawniej nadzorować jej działanie.

Nowe przepisy przewidują też, że ze struktur administracji ma być wyodrębnione Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, organu wyspecjalizowanego w wydawaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego. Uzasadnieniem dla powołania krajowego biura było, według autorów ustawy, duże zainteresowanie obywateli biurami informacji, które teraz mają się wyspecjalizować w konkretnych dziedzinach prawa podatkowego.

d4qbn2u

Podziel się opinią

Share
d4qbn2u
d4qbn2u