Trwa ładowanie...
d34hmoy
03-03-2017 16:00

Senat za rozliczaniem PIT przez urzędy skarbowe

Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy - przewiduje nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do której Senat zaproponował w piątek kilka poprawek.

d34hmoy

Najważniejsza poprawka zakłada, że podatnicy będą mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u.

Nowelę wraz z poprawkami poparło w piątek 72 senatorów, a jeden był przeciwny.

Ustawa przewiduje, że część podatników będzie mogła być rozliczona bezpośrednio przez fiskusa. Wnioski o sporządzenie zeznania mogłyby być składane przez portal podatkowy i skrzynkę ePUAP; rozliczenie PIT-a przez urząd skarbowy można będzie złożyć także przez system e-Deklaracje.

Wiceminister finansów Leszek Skiba powtarzał w piątek w Senacie, że celem zmian jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych.

d34hmoy

Wskazał, że nowela ograniczy koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo. Wyjaśniał, że możliwością rocznego rozliczenia PIT przez urząd skarbowy będą objęci podatnicy rozliczający się indywidualnie i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.

Podatnicy będą także zabezpieczeni przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy.

Sprawozdawca senackiej komisji Grzegorz Bierecki (PiS) mówił, że jedyna zaproponowana do ustawy merytoryczna poprawka zakłada wprowadzenie możliwości komunikowania się z portalem podatkowym za pośrednictwem systemów teleinformatycznych banków i SKOK, nie trzeba więc będzie wchodzić na oddzielny portal skarbowy. "W trakcie prac komisji wskazywano na sukces tego rodzaju komunikacji przy składaniu wniosków 500 plus" - mówił Bierecki.

d34hmoy

Przypomniał, że podobne rozwiązanie było w projekcie rządowym, ale Sejm "nie zdecydował się na otwarcie tego kanału komunikacji". Bierecki zaznaczył zarazem, że w myśl poprawki Senatu, te cyfrowe usługi banków lub SKOK-ów na rzecz podatników mają być świadczone nieodpłatnie.

Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

d34hmoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34hmoy